Program

Program

Fredag 3 maj
KONSTNÄRERNAS RIKSORGANISATION
Fredag 3 maj 9.00 – 12.00
Titel
• Konst på export – ett frukostseminarium om att sälja och visa konst utomlands
Typ • Seminarium
Medverkande • Isobel Denis, Geska Helena Brecevic, Evelina Hedin, Karin Roy Andersson, Eva Hild, Simon Lind
Adress • Röhsska Museet, Vasagatan 37-39, Göteborg
p Föranmälanhttps://www.kro.se/kurser/seminarium-craft-days/
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
STENEBY KONSTHALL
Fredag 3 maj 11.00 – 14.00
Titel
• Kvarsittning
Typ • Utställning
Medverkande • Ann Apelgren, Emmelie Gunnarsson, Erica Seleskog, Ingela Sennrot, Madeleine Ytterberg, Ronja Fändrik Linkilä, Alva Öierstedt, Amelie Wintzell Enedahl, Anna Borensjö, Klas Vass, Philip Forsman, Siw-Helga Nilsen
Adress • Steneby Konsthall, Enetsvägen 1, Dals Långed
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
NÄÄS KONSTHANTVERK & GALLERI
Fredag 3 maj 11.00 – 16.00
Titel
• Walls of Berlin 2017-2024 It´s All a Facade
Typ • Utställning
Medverkande • Katja Beckman
Adress • Mellannääs Nääs allé 3, Floda
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
HEPHAESTEUS
Fredag 3 maj 11.00 – 18.00
Titel
• The economy and organisation of craft    
Typ • Seminarium
Medverkande • Elena Raviola, Karl Hallberg, Helena Hansson, Samantha Hookway, Ulises Navarro Aguiar, Natalie Novik, Marta Gasparin och andra internationella forskare och hantverkare, gästspel av Arenaslöjd
Adress • Open Wood Långedsverken, Fabriksvägen 1, Dals Långed

HEPHAESTUS
Fredag 3 maj 12.00 – 17.00
Titel
• Semblance. Makers and their tools
Typ • Utställning
Medverkande • Alberto Scodro, Alice Kettle, Bianca Bonaldi, Christina Schou Christensen, Elena Rausse, Emanuele Bucco, Heidi Hentze, Jokum Lind Jensen, Linnea Dalstrand, Lova Öberg, Lukas Arons, Michela Bortolozzi, Nynne Rosenkrantz Christiansen, Pol Polloniato, Rob Curran, Roberto Beltrami, Sara Jeffries, Shanti Ganesha, Valentina Stocco, Vanessa Milan,
Adress • Röhsska museet, Vasagatan 39, Göteborg

WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
SINTRA
Fredag 3 maj 11.00 – 18.00
Titel
• Konsthantverkskooperativ butik och galleri
Typ • Konsthantverksbutik
Medverkande • Medlemmar i Sintra
Adress • Landsvägsgatan 5, Göteborg
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
SVENSKA TEXTILKONSTNÄRER
Fredag 3 maj 12.00
Titel
• Digitala konstnärspresentationer
Typ • Digitalt
Medverkande • Ann Strömland-Väggö, Eva-Britt Rosenqvist, My Kirsten Dammand, Terese Molin
Adress • Länk till de digitala konstnärspresentationerna via föreningens hemsida
www.svenskatextilkonstnarer.se
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
KONSTEPIDEMIN
Fredag 3 maj 12.00 – 16.00
Titel
• Konstepidemin öppna ateljéer
Typ • Öppna ateljéer
Medverkande • Kerstin Sarvimäki och Karin Östberg, hus 6, ateljé 612
Sverker Eklund, Hus 3, dörr D, ateljé 304

Fredag 3 maj 17.00 – 20.00
Titel
• Konstepidemin öppna ateljéer
Typ • Öppna ateljéer
Medverkande • Kerstin Sarvimäki och Karin Östberg, hus 6, ateljé 612
Sverker Eklund, hus 3, dörr D, ateljé 304
Nina Zetterquist, hus 2, ateljé 202
Erik Torstensson och Klara Albertsson, hus 3, dörr G, ateljé 312

Fredag 3 maj 17.00 - 20.00
Titel
• Utställningar i Konstepidemins Gallerier
Typ • Utställning
Medverkande • Daniel Espinosa Ponce, Maria Westmar, Julia K. Persson, Julie Skarland

Adress • Konstepidemin, Konstepidemins väg 6, Göteborg
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
C/O Konstepidemin
Adress • Konstepidemins väg 6, Göteborg

SWEDISH MATERIAL MAKERS C/O Konstepidemin
Fredag 3 maj 13.00 – 15.00
P Vernissage • Fredag 3 maj 17.00 - 20.00
Titel • Travelling Through Craft
Typ • Utställning
Medverkande • Linnea Blomgren, Sonja Ekman, Irina My, Pernilla Norrman, Eva Zethraeus, Jonas Rooth
Adress • Konstepidemin Garaget
Webbsida
                    •••
CHARLOTTA EIDENSKOG C/O Konstepidemin
Fredag 3 maj 14.30 – 17.30
Titel •
Bortom skiljelinjen
Typ • Performance
Medverkande • Charlotta Eidenskog och Farhad Mohammadi
Adress • Konstepidemin Hus 10
WebbsidaInstagram
                    •••
ALVA EKHOLM OCH LIV HANSEN C/O KONSTEPIDEMIN
Fredag 3 maj 17.00 – 20.00
Titel
• Kom följ i mina händers spår
Typ • Interaktivt verk
Medverkande • Liv Hansen, Alva Ekholm
Adress • Konstepidemin
Instagram livmayahInstagram im.alvae
                    •••
LINUS ERSSON C/O KONSTEPIDEMIN
Fredag 3 maj 17.00 – 20.00
P Vernissage • Fredag 3 maj 17.00 – 20.00
Titel • "Improvisation och handarbete för att skapa unika och oväntade resultat", ChatGPT
Typ • Utställning
Medverkande • Anne-Marie Dehon, Charlotta Bellander, Charlotta Eidenskog, Fredrik Nielsen, Linus Ersson, Ludvig Löfgren, Marilen Rauch, Sara-Lo af Ekenstam

Fredag 3 maj 18.30 – 19.00
Titel
• Performance med musik och teaterimprovisation
Typ • Performance
Medverkande • Anna Wallander, Nicolai Dunger och Eva Ziggy Berglund
Adress • Konstepidemin Hus 10
WebbsidaInstagram
                    •••
SVENSKA TEXTILKONSTNÄRER C/O KONSTEPIDEMIN
Fredag 3 maj 17.00 – 20.00
P Vernissage • Fredag 3 maj 17.00 – 20.00
Titel • Utställning med medlemmar i Svenska Textilkonstnärer
Typ • Utställning
Medverkande • Anna Bauer, Elisabeth Carlsson, Kerstin Nilsson, Kerstin Åsling och Klara Albertsson
Adress • Konstepidemin Gröna Rummet
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
AMANDA KONSTHANTVERK
Fredag 3 maj 12.00 – 17.00
Titel
• Amazonia
Typ • Utställning
Medverkande • Carmen Lombardi, Cilmara de Oliveira, Daria Edström, Esperanca Leria, Irina Lindqvist, Irina Shujski, Ivete Cattani, Lenina Mariano, Lovisa Hed, Miriam Korolkovas, Miriam Pappalardo, Miriam Björkqvist, Renata Meirelles, Sandra Frias, Sueli Isaka, Teresa A. Borgelin, Zete Lundin
Adress • Hamngatan 2, Hjo
Instagram Facebook
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
BFA 3 CRAFT HDK-VALAND
Fredag 3 maj 12.00 – 17.00
Titel
• I dialog med Elsa- Konsthantverksstudenter från HDK-Valand tolkar Elsa Pärs Berglund
Typ • Utställning
Medverkande • Diego Decont Jimenez, Karin Lengstrand, Isabelle Orsini und Rosenberg, Miriam Strålman, Emma Botin, Sonja B Zornat, Alex Karlsson, Alva Lundmark, Cesilia Pern, Cornelia Öberg, Maria Bencivenni, Louise Olsson, Alexia Brandel, Anna-Maria Vaino
Adress • Röhsska museet, Vasagatan 39, Göteborg
Webbsida
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
GALLERI MAJNABBE
Fredag 3 maj 12.00 – 17.00
Titel
• Månen har gått ner - Elisabet Eriksson broderi, teckning och objekt
Typ • Utställning
Medverkande • Elisabet Eriksson
Adress • Taubegatan 9, Göteborg
WebbsidaInsta
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
KKV-BOHUSLÄN
Fredag 3 maj 12.00 - 17.00
Titel • Gigas - futurism
Typ • Utställning
Medverkande • Samuel Norlind, Livia Hiselius, Anton Örarbäck, Maria Strand Renberg, Stefan Sandersnäs, Frej Hedenberg, Leo Dal
Adress • KKV-Bohuslän, Skärholmen 1, Hamburgsund
WebbsidaInstagram gigasfuturismInstagram kkvbohuslän
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
KONSTHANTVERKSCENTRUM C/O RÖHSSKA MUSEET
Fredag 3 maj 12.00 – 17.00
Titel
• Vi ser inte linsen genom vilken vi betraktar världen
Typ • Utställning
Medverkande • Linnea Dalstrand, Annika Andersson, Erik Thulén, Linea Matei, Sofia Bankeström, Ellinor Augustini, Beatrice Alvestad Lopez, Kristin Larsson, Masayoshi Oya, Mia Fkih Mabrouk, Jaron Vandervelde
Adress • Röhsska museet, Vasagatan 39, Göteborg
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
SMEDJAN I DINGELVIK
Fredag 3 maj 12.00 – 17.00
Titel
• Mörkret
Typ • Utställning
Medverkande • Simon Westling, Karolina Hägg, Anni Foglert, Klara Bothén, Karin Granstrand, Jonas Ohlsson, Beata Alfredsson Grahn
Adress • Norra Dingelvik 1, Dals Långed
Instagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
STUDIO VÄXT
Fredag 3 maj 12.00-17.00
Titel
• Växthuset
Typ • Utställning
Medverkande • Álvaro Aramburu, Funny Livdotter, Joe Clark, Rob Curran, Laura Blake, Biba SJ, Alice Hultdin
Adress • OpenWood, Fabriksvägen 1, Dals Långed (infart via Hajuddevägen)
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
SOLID STUDIOS
Fredag 3 maj 12.00 – 17.00
Titel
• Soft Stories
Typ • Utställning
Medverkande • Adrianne Philip, Anouk Bekaert, Boukje Kemper, Catarina Nascimento, Ethan Fenske, Fredrika Holmberg, Karoline Helbo, Jasmijn Taken, Liesl de Ridder, Margot Malpote, Marije Dijkstra, Rosa Lützen
Adress • Remfabriken, Åvägen 15, Göteborg
Instagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
TEXTILMUSEET
Fredag 3 maj 12.00 – 17.00
Titel
• När rötter bränns
Typ • Utställning
Medverkande • Klara Albertsson, Katrin Bawah, Malinn Daengtakote Petersén, Karin Granstrand, ben-hui grâce wu, Hållams Linnea Henriksson, Fadhel Mourali, Statira Jazayeri, Carina Petersson
Adress • Skaraborgsvägen 3A, Borås
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
FOUR GALLERY
Fredag 3 maj 12.00 – 18.00
Titel
• Anna Rikkinen
Typ • Utställning
Medverkande • Anna Rikkinen
Adress • Risåsgatan 5, Göteborg
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
HDK – VALAND
Fredag 3 maj 12.00 – 18.00
Titel
• Hands on!
Typ • Konsthantverksinstallation
Medverkande • Studenter och personal på Konsthantverksprogrammen.

Fredag 3 maj 12.00 – 18.00
Titel • Arbete pågår
Typ • Utställning
Medverkande • Jennifer Forsberg, Theodore Harper-Davis, Yuka Oyama, Renata Francescon, Charlotta Klingström, Åsa Dybwad Norman, Emma Linde, Nils Kristofersson, Annie Johansson, Helena Engarås, Annika Pettersson, Ammeli Engström, Carolina Claesson, Sarah Schmidt

Adress • Kristinelundsgatan 6-8, Göteborg
Webbsida
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
KONSTSPIRATION
Fredag 3 maj 12.00 – 18.00
Titel
• Utanför trygga rum
Typ • Utställning
Medverkande • Cecilia Björertz, Ellen Axberg, Gwynn Jago, Hulda Grahn, Jennifer Omberg, Nora Hellsén
Adress • Första Långgatan 16, Göteborg
Webbsida
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
3:E VÅNINGEN
Fredag 3 maj 12.00 - 20.00
Titel
• Porositet
Typ • Utställning

Fredag 3 maj 19.00 - 21.00
Titel
• Porositet
Typ • Artist talk

Medverkande • Klara Brynge, Åsa Christensson, Evelina Dovsten, Annie Johansson, Karin Gyllerfelt
Adress • 3:e våningen, Sockerbruket 9, Göteborg
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
FÖRENADE ANSTRÄNGNINGAR
Fredag 3 maj 12.00 – 20.00
Titel
• Ibland undrar jag var jag börjar och du slutar
Typ • Utställning
Medverkande • Sara Wallstedt, Emilia Elfvik, Isak Krantz, Karin Bäckström, Hannah Jervelind, Charlotte Ewing
Adress • Sockerbruket 17, Göteborg
Instagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
JESSICA JOHANNESSON
Fredag 3 maj 13.00 – 14.30
Titel
• Ateljésamtal - Fyller tomrummet med stygn    
Typ • Öppen ateljé
Medverkande • Jessica Johannesson
Adress • Fiskhamnsgatan 41, Göteborg
p Föranmälanmail@jessicajohannesson.se
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
RÖHSSKA MUSEET
Fredag 3 maj 13.00-14.00
Titel
• Konstnärsamtal: Parasto Backman & Shabnam Faraee
Typ • Artist talk
Medverkande • Parasto Backman, Shabnam Faraee, Olivia Berkowicz

Fredag 3 maj 14.30-15.45
Titel
• Konsthantverk i det offentliga
Typ • Seminarium
Medverkande • Johanna Adebäck, Anton Alvarez, Eva Hild

Fredag 3 maj 16.00-17.00
Titel
• Boksläpp, presentation & mingel med konstnären Lillemor Petersson
Typ • Boksläpp
Medverkande • Mona Wallström, Lillemor Petersson

Adress • Vasagatan 37-39, Göteborg
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
SAW – UTSTÄLLNINGSRUM OCH ATELJÉ
Fredag 3 maj 14.00 – 17.00
Titel
• Kropp
Typ • Utställning
Medverkande • Lotta Snijder
Adress • Sofiagatan 6, Göteborg
InstagramFacebook
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
RESEARCH LAB CRAFT
Fredag 3 maj 16.00 – 18.00
Titel
• Research Lab CRAFT - Book release
Typ • Seminarium
Medverkande • Anne-Marie Dehon, Henny Kjellberg, Bogil Lee, Erik Lindeborg, Daniel Ramos Obregon, Davide Ronco
Adress • HDK- Valand, Kristinelundsgatan 6-8, Göteborg
Webbsida
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
EVELINA BJÖRNQVIST & IDA KJÄLLQUIST
Fredag 3 maj 16.00 – 19.00
P Vernissage • Fredag 3 maj 16.00 – 19.00
Titel • SWIM
Typ • Utställning
Medverkande • Evelina Björnqvist och Ida Kjällquist
Adress • Valhallabadet, Valhallavägen 3, Göteborg
Webbsida
Instagram Evelina BjörnqvistInstagram Ida Kjällquist
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
MASTERPROGRAMMET CRAFT ÅRSKURS 1 HDK-VALAND
Fredag 3 maj 11.00 – 17.00
Titel
• We Did Not Playtest This Show
Typ • Utställning
Adress • ADA Formcenter Väst, Masthamnsgatan 3 Göteborg

Fredag 3 maj 16.00 – 20.00
P Vernissage • Fredag 3 maj 16.00 – 20.00
Titel • We Did Not Playtest This Show
Typ • Utställning
Adress • Galleri Monitor och Rotor 2, Chalmersgatan 4, Göteborg

Medverkande • Oktawian Dawid Bohdziewicz, Karolina Konarska, Malin Lidén, Marie Verger, Shiyao Sun, Shen Zhang, Gum Lina Gabrielsson, Klara Helin, Emma Holmgren, Maria Östblom, Elena Aldrighetti, Effers Anni Rickardsson, Helena Lundahl, Zara Arnell
Adress • Galleri Monitor och Rotor 2, Chalmersgatan 4, Göteborg
Instagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
HDK – VALAND CAMPUS STENEBY
Fredag 3 maj 17.00 – 19.00
P Vernissage • Fredag 3 maj 17.00 – 19.00
Titel • Examen 2024: Master och kandidatprogrammen i Textil-Kropp-Rum, Metallgestaltning och Möbeldesign vid HDK–Valand Campus Steneby
Typ • Utställning
Medverkande • Adam Kminiak, Alva Ekholm, Angelica Edin, Boris Ivanov, Carlijn Haringsma, Christoph von Rohden, Donavon Falls, Eddy Sjöström, Emi Candido, Gergely Kovács, Hannes Muhrén Lohm, Hrismantas Gonta, Jamir Lee Currusa, Johan Albertsson, Josefine Lundgren, Joshua Taylor, Julia Ebba, Lukas Iranzo-Laurins, Maia Hellman, Samuel Penraat, Sebastian Nordh, Simon, Skatka Lindell, Wania Rönning
Adress • Bohusläns Museum, Museigatan 1, Uddevalla
Webbsida
Instagram textilkropprum
Instagram metalartsweden
Instagram woodorientedfurnituredesign
Instagram appliedartdesign
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
GALLERI SILK
Fredag 3 maj 17.00 – 20.00
P Vernissage • Fredag 3 maj 17.00 – 20.00
Titel • Decor (dot) com
Typ • Utställning
Medverkande • Anna Nygren, Erik Torstensson, Jessica Johannesson, Leon Lindgren, Martina Lundkvist, Mira Cederwall Victorin & Oscar Jernberg Jonsson, Niklas Wallenborg
Adresswww.gallerisilk.com och Konsthantverkscentrum, Kastellgatan 21, Göteborg
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
PARTS & PIECES
Fredag 3 maj 17.00 – 20.00
P Vernissage • Fredag 3 maj 17.00 – 20.00
Titel • Fragmentary Acts
Typ • Utställning
Medverkande • Maja Bakken, Linnea Blomgren, Ulrika Mårtensson Hanje, Sabine Offerlind Thunberg, Marie O’Connor, Klara Wirsén Suchowiak
Adress • Klippan 6, Göteborg
WebbsidaInstagram 
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
GREEDY COLLECTIVE
Fredag 3 maj 17.00 – 21.00
P Vernissage • Fredag 3 maj 17.00 – 21.00
Titel • // slå in // slå ut //
Typ • Utställning
Medverkande • Elise Westin, Mattias Rydén, Moira Nilsson, Klara Melin
Adress • Viktoriahuset Linnegatan 21, Göteborg
Instagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
LERVERK BUTIK & GALLERI
Fredag 3 maj 17.30 – 20.30
P Vernissage • Fredag 3 maj 17.30 – 20.30
Titel • LÅT HENNE TA ÖVER
Typ • Utställning
Medverkande • Anna-Linda Gabriel

Fredag 3 maj 17.30 – 18.30
Titel
• I NEED YOU
Typ • Artist talk och performance
Medverkande • Anna-Linda Gabriel

Fredag 3 maj 17.30 – 20.30
P Vernissage • 3 maj 17.30 – 20.30
Titel • So Different To Sit Alone
Typ • Utställning
Medverkande • Elin Flognman, Lena Birgitsdotter, Ammeli Engström, Mathilde Bascaules

Fredag 3 maj 18.30 – 20.30
Titel
• So Different To Sit Alone – Artist Talk & Opening!
Typ • Artist talk
Medverkande • Elin Flognman, Lena Birgitsdotter, Ammeli Engström, Mathilde Bascaules

Adress • Postgatan 8A, Göteborg
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
AFTER CRAFT @ HUSETTE PÅ KONSTEPIDEMIN
Fredag 3 maj 16.00 – 23.00
Typ
• After Craft Mingel
Adress • Konstepidemins väg 6, Göteborg
WebbsidaInstagram
Back to Top