Program

Program

Söndag 5 maj
HDK – VALAND CAMPUS STENEBY
Söndag 5 maj 10.00 – 16.00
Titel
• Examen 2024: Master och kandidatprogrammen i Textil-Kropp-Rum, Metallgestaltning och Möbeldesign vid HDK–Valand Campus Steneby
Typ • Utställning
Medverkande • Adam Kminiak, Alva Ekholm, Angelica Edin, Boris Ivanov, Carlijn Haringsma, Christoph von Rohden, Donavon Falls, Eddy Sjöström, Emi Candido, Gergely Kovács, Hannes Muhrén Lohm, Hrismantas Gonta, Jamir Lee Currusa, Johan Albertsson, Josefine Lundgren, Joshua Taylor, Julia Ebba, Lukas Iranzo-Laurins, Maia Hellman, Samuel Penraat, Sebastian Nordh, Simon, Skatka Lindell, Wania Rönning
Adress • Bohusläns Museum, Museigatan 1, Uddevalla
Webbsida
Instagram textilkropprum
Instagram metalartsweden
Instagram woodorientedfurnituredesign 
Instagram appliedartdesign
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
HANNA NORRNA
Söndag 5 maj 11:00 - 12:00
Titel
• Silkestråd
Typ • Workshop
p Föranmälanhannanorrna@gmail.com

Söndag 5 maj 13:00-16:00
Titel
• Silkestråd
Typ • Workshop drop in

Medverkande • Hanna Norrna, Maja Lund Hvidtfeldt
Adress • Seminarieparken, Seminariegatan 1A, Göteborg
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
STENEBY KONSTHALL
Söndag 5 maj 11.00 – 14.00
Titel
• Kvarsittning
Typ • Utställning
Medverkande • Ann Apelgren, Emmelie Gunnarsson, Erica Seleskog, Ingela Sennrot, Madeleine Ytterberg, Ronja Fändrik Linkilä, Alva Öierstedt, Amelie Wintzell Enedahl, Anna Borensjö, Klas Vass, Philip Forsman, Siw-Helga Nilsen
Adress • Steneby Konsthall, Enetsvägen 1, Dals Långed
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
EVELINA BJÖRNQVIST & IDA KJÄLLQUIST
Söndag 5 maj 11.00 – 15.00
Titel
• SWIM
Typ • Utställning
Medverkande • Evelina Björnqvist, Ida Kjällquist
Adress • Valhallabadet, Valhallavägen 3, Göteborg
WebbsidaInstagram Evelina BjörnqvistInstagram Ida Kjällquist
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
DALS LÅNGEDS UTVECKLINGSRÅD/MÖTESPLATS STENEBY
Söndag 5 maj 11.00 - 16.00
Titel
• SKISSA UPP DLC
Typ • Workshop - drop in
Medverkande • Alice Hultdin
Adress • Ängbäcksvägen 8, Dals Långed
Webbsida Dals Långed´sWebbsida Steneby
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
GREEDY COLLECTIVE
Söndag 5 maj 11.00 – 16.00
Titel
• // slå in // slå ut //
Typ • Utställning

Söndag 5 maj 13.00 – 16.00
Titel • // slå in // slå ut //
Typ • Finissage

Medverkande • Elise Westin, Mattias Rydén, Moira Nilsson, Klara Melin
Adress • Viktoriahuset Linnegatan 21, Göteborg
Instagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
NÄÄS KONSTHANTVERK & GALLERI
Söndag 5 maj 11.00 – 16.00
Titel
• Walls of Berlin 2017-2024 It´s All a Facade
Typ • Utställning

Söndag 5 maj 13.00
Titel
• Visning ´Walls of Berlin 2017-2024 It´s All a Façade´
Typ • Guidad visning

Medverkande • Katja Beckman
Adress • Mellannääs Nääs allé 3, Floda
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
LERVERK BUTIK & GALLERI
Söndag 5 maj 11.00 – 17.00
Titel
• LÅT HENNE TA ÖVER
Typ • Utställning
Medverkande • Anna-Linda Gabriel

Söndag 5 maj 11.00 – 17.00
Titel
• So Different To Sit Alone
Typ • Utställning
Medverkande • Elin Flognman, Lena Birgitsdotter, Ammeli Engström, Mathilde Bascaules

Adress • Postgatan 8A, Göteborg
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
MASTERPROGRAMMET CRAFT ÅRSKURS 1 HDK-VALAND  
Söndag 5 maj 11.00 – 17.00
Titel
• We Did Not Playtest This Show
Typ • Utställning
Adress • ADA Formcenter Väst, Masthamnsgatan 3 Göteborg

Söndag 5 maj 11.00 – 17.00
Titel
• We Did Not Playtest This Show
Typ • Utställning
Adress • Galleri Monitor och Rotor 2, Chalmersgatan 4, Göteborg

Söndag 5 maj 14.00 – 15.00
Titel
• We Did Not Playtest This Show
Typ • Artist talk
Adress • Galleri Monitor och Rotor 2, Chalmersgatan 4, Göteborg

Medverkande • Oktawian Dawid Bohdziewicz, Karolina Konarska, Malin Lidén, Marie Verger, Shiyao Sun, Shen Zhang, Gum Lina Gabrielsson, Klara Helin, Emma Holmgren, Maria Östblom, Elena Aldrighetti, Effers Anni Rickardsson, Helena Lundahl, Zara Arnell
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
NOT QUITE
Söndag 5 maj 11.00 – 17.00
Titel
• Säsongsöppning Not Quite    
Typ • Utställningar
Medverkande • Malin Palm, Chrisse Kuisma Karlsson, Katarina Aneer, Studenter från Trähantverk & Möbelsnickeri vid Stenebyskolan, Homografiska Museet

Söndag 5 maj 11.00 – 17.00
Titel • Most valuable craft on earth    
Typ • Utställningar
Medverkande • TBA

Adress • Fabriksvägen 2, Fengersfors
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
SVENSKA TEXTILKONSTNÄRER
Söndag 5 maj 12.00
Titel
• Digitala konstnärspresentationer
Typ • Digitalt
Medverkande • Ann Strömland-Väggö, Eva-Britt Rosenqvist, My Kirsten Dammand, Terese Molin
Adress • Länk till de digitala konstnärspresentationerna via föreningens hemsida
www.svenskatextilkonstnarer.se
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
HDK-VALAND C/O GALLERI THOMASSEN
Söndag maj 12.00 - 15.00
Titel
• MA CRAFT GRADUATION EXHIBITION
Typ • Utställning

Söndag 5 maj kl 14.00    
Titel
• Visning av examensutställning
Typ • Guidad visning

Medverkande • Maria Widegren, Irys Kluska, Klara Lord, Katla Runarsdotter, Lena Milicevic, Malin Mattebo, Tobias Berntsson, Alva Markusson, Ann-Maj Risgaard- Nielsen, Alexandra Hedberg, Sofie Karlsson, Xuying Chen, Sofie Alm Nordsveen, Kristina Zetko, Lucky Huang, Lana Natassja Leon Rodriguez
Adress • Galleri Thomassen, Götabergsgatan 32, Göteborg    
Webbsida
Instagram ceramicartInstagram TextileartInstagram jewelleryart
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
SAW – UTSTÄLLNINGSRUM OCH ATELJÉ
Söndag 5 maj 12.00 – 15.00
Titel
• Kropp
Typ • Utställning
Medverkande • Lotta Snijder
Adress • Sofiagatan 6, Göteborg
InstagramFacebook
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
3:E VÅNINGEN
Söndag 5 maj 12.00 - 16.00
Titel
• Porositet
Typ • Utställning
Medverkande • Klara Brynge, Åsa Christensson, Evelina Dovsten, Annie Johansson, Karin Gyllerfelt

Söndag 5 maj 13.00 - 14.00
Titel
• Guidad visning i utställningen Porositet
Typ • Guidad visning
Medverkande • Klara Brynge, Evelina Dovsten

Adress • 3:e våningen, Sockerbruket 9, Göteborg
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
GALLERI MAJNABBE
Söndag 5 maj 12.00 – 16.00
Titel
• Månen har gått ner - Elisabet Eriksson broderi, teckning och objekt
Typ • Utställning
Medverkande • Elisabet Eriksson

Söndag 5 maj 14.00 – 16.00
Titel
• Fritt Broderi
Typ • Workshop
Medverkande • Kristin Andersson

Adress • Taubegatan 9, Göteborg
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
KONSTEPIDEMIN
Söndag 5 maj 12.00 - 16.00
Titel
• Utställningar i Konstepidemins Gallerier
Typ • Utställning
Medverkande • Daniel Espinosa Ponce, Maria Westmar, Julia K. Persson, Julie Skarland

Söndag 5 maj 13.00 - 14.30
Titel
• Guidad visning med konstnärssamtal
Typ • Artist talk
Medverkande • Alla utställande konstnärer i Konstepidemins utställningar; gallerierna, Garaget, Gröna rummet och Hus 10

Söndag 5 maj 12.00 - 16.00
Titel
• Konstepidemin öppna ateljéer
Typ • Öppna ateljéer
Medverkande • Sverker Eklund, hus 3, dörr D, ateljé 304

Adress • Konstepidemin, Konstepidemins väg 6, Göteborg
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
C/O KONSTEPIDEMIN
Adress • Konstepidemins väg 6, Göteborg

ALVA EKHOLM OCH LIV HANSEN C/O Konstepidemin
Söndag 5 maj 12.00 – 16.00
Titel
• Kom följ i mina händers spår
Typ • Interaktivt verk

Söndag 5 maj 15.00
Titel
• Kom följ i mina händers spår
Typ • Artist talk

Medverkande • Liv Hansen, Alva Ekholm
Adress • Konstepidemin
Instagram livmayahInstagram im.alvae
                    •••
LINUS ERSSON C/O KONSTEPIDEMIN
Söndag 5 maj 12.00 – 16.00
Titel
• "Improvisation och handarbete för att skapa unika och oväntade resultat", ChatGPT
Typ • Utställning
Medverkande • Anne-Marie Dehon, Charlotta Bellander, Charlotta Eidenskog, Fredrik Nielsen, Linus Ersson, Ludvig Löfgren, Marilen Rauch, Sara-Lo af Ekenstam
Adress • Konstepidemin Hus 10
WebbsidaInstagram
                    •••
SVENSKA TEXTILKONSTNÄRER C/O Konstepidemin
Söndag 5 maj 12.00 – 16.00
Titel
• Utställning med medlemmar i Svenska Textilkonstnärer
Typ • Utställning
Medverkande • Anna Bauer, Elisabeth Carlsson, Kerstin Nilsson, Kerstin Åsling och Klara Albertsson
Adress • Konstepidemin Gröna Rummet
WebbsidaInstagram
                    •••
SWEDISH MATERIAL MAKERS C/O Konstepidemin
Söndag 5 maj 12.00 – 16.00
Titel
• Travelling Through Craft
Typ • Utställning
Medverkande • Linnea Blomgren, Sonja Ekman, Irina My, Pernilla Norrman, Eva Zethraeus, Jonas Rooth
Adress • Konstepidemin Garaget
Webbsida
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
KONSTSPIRATION
Söndag 5 maj 12.00 – 16.00
Titel
• Utanför trygga rum
Typ • Utställning
Medverkande • Cecilia Björertz, Ellen Axberg, Gwynn Jago, Hulda Grahn, Jennifer Omberg, Nora Hellsén
Adress • Första Långgatan 16, Göteborg
Webbsida
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
TEXTILMUSEET
Söndag 5 maj 12.00 – 16.00
Titel
• När rötter bränns
Typ • Utställning
Medverkande • Klara Albertsson, Katrin Bawah, Malinn Daengtakote Petersén, Karin Granstrand, ben-hui grâce wu, Hållams Linnea Henriksson, Fadhel Mourali, Statira Jazayeri, Carina Petersson
Adress • Skaraborgsvägen 3A, Borås
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
AMANDA KONSTHANTVERK
Söndag 5 maj 12.00 – 17.00
Titel •
Amazonia
Typ • Utställning
Medverkande • Carmen Lombardi, Cilmara de Oliveira, Daria Edström, Esperanca Leria, Irina Lindqvist, Irina Shujski, Ivete Cattani, Lenina Mariano, Lovisa Hed, Miriam Korolkovas, Miriam Pappalardo, Miriam Björkqvist, Renata Meirelles, Sandra Frias, Sueli Isaka, Teresa A. Borgelin, Zete Lundin
Adress • Hamngatan 2, Hjo
InstagramFacebook
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
BFA 3 CRAFT HDK-VALAND      
Söndag 5 maj 12.00 – 17.00
Titel
• I dialog med Elsa- Konsthantverksstudenter från HDK-Valand tolkar Elsa Pärs Berglund
Typ • Utställning
Medverkande • Diego Decont Jimenez, Karin Lengstrand, Isabelle Orsini und Rosenberg, Miriam Strålman, Emma Botin, Sonja B Zornat, Alex Karlsson, Alva Lundmark, Cesilia Pern, Cornelia Öberg, Maria Bencivenni, Louise Olsson, Alexia Brandel, Anna-Maria Vaino
Adress • Röhsska museet, Vasagatan 39, Göteborg
Webbsida
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
FÖRENADE ANSTRÄNGNINGAR
Söndag 5 maj 12.00 – 17.00
Titel
• Ibland undrar jag var jag börjar och du slutar
Typ • Utställning
Medverkande • Sara Wallstedt, Emilia Elfvik, Isak Krantz, Karin Bäckström, Hannah Jervelind, Charlotte Ewing
Adress: Sockerbruket 17, Göteborg
Instagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
GALLERI SILK
Söndag 5 maj 12.00 – 17.00
Titel
• Decor (dot) com
Typ • Utställning
Medverkande • Anna Nygren, Erik Torstensson, Jessica Johannesson, Leon Lindgren, Martina Lundkvist, Mira Cederwall Victorin  & Oscar Jernberg Jonsson, Niklas Wallenborg
Adresswww.gallerisilk.com och på Konsthantverkscentrum, Kastellgatan 21, Göteborg
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
HEPHAESTUS
Söndag 5 maj 12.00 – 17.00
Titel
•Semblance. Makers and their tools
Typ • Utställning
Medverkande • Alberto Scodro, Alice Kettle, Bianca Bonaldi, Christina Schou Christensen, Elena Rausse, Emanuele Bucco, Heidi Hentze, Jokum Lind Jensen, Linnea Dalstrand, Lova Öberg, Lukas Arons, Michela Bortolozzi, Nynne Rosenkrantz Christiansen, Pol Polloniato, Rob Curran, Roberto Beltrami, Sara Jeffries, Shanti Ganesha, Valentina Stocco
Adress • Röhsska museet, Vasagatan 39, Göteborg
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
KKV-BOHUSLÄN
Söndag 5 maj 12.00- 17.00
Titel
• Gigas - futurism
Typ • Utställning
Medverkande • Samuel Norlind, Livia Hiselius, Anton Örarbäck, Maria Strand Renberg, Stefan Sandersnäs, Frej Hedenberg, Leo Dal
Adress • KKV-Bohuslän, Skärholmen 1, Hamburgsund
WebbsidaInstagram gigasfuturism Instagram kkvbohuslan
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
KONSTHANTVERKSCENTRUM C/O RÖHSSKA MUSEET     
Söndag 5 maj 12.00 – 17.00
Titel
• Vi ser inte linsen genom vilken vi betraktar världen
Typ • Utställning
Medverkande • Linnea Dalstrand, Annika Andersson, Erik Thulén, Linea Matei, Sofia Bankeström, Ellinor Augustini, Beatrice Alvestad Lopez, Kristin Larsson, Masayoshi Oya, Mia Fkih Mabrouk, Jaron Vandervelde
Adress • Röhsska museet, Vasagatan 39, Göteborg
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
MATILDA FALK C/O KKV GÖTEBORG
Söndag 5 maj 12.00 – 17.00
Titel
• Experimentell Växtfärgning
Typ • Workshop
Medverkande • Matilda Falk
Adress • Sockerbruket 44, Göteborg
p Föranmälanhttps://kkvgbg.se/2024vt-experimentell-vaxtfargning/
WebbsidaInstagram efemartsInstagram kkvgbg
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
PARTS & PIECES
Söndag 5 maj 12.00 – 17.00
Titel
• Fragmentary Acts
Typ • Utställning
Medverkande • Maja Bakken, Linnea Blomgren, Ulrika Mårtensson Hanje, Sabine Offerlind Thunberg, Marie O’Connor, Klara Wirsén Suchowiak
Adress • Klippan 6, Göteborg
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
SMEDJAN I DINGELVIK
Söndag 5 maj 12.00 – 17.00
Titel
• Mörkret
Typ • Utställning
Medverkande • Simon Westling, Karolina Hägg, Anni Foglert, Klara Bothén, Karin Granstrand, Jonas Ohlsson, Beata Alfredsson Grahn

Söndag 5 maj 12.00 – 17.00
Titel
• Prova på järnsmide    
Typ • Workshop
Medverkande • Simon Westling

Adress • Norra Dingelvik 1, Dals Långed
Instagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
STUDIO VÄXT
Söndag 5 maj 12.00-17.00
Titel
• Växthuset
Typ • Utställning
Medverkande • Álvaro Aramburu, Funny Livdotter, Joe Clark, Rob Curran, Laura Blake, Biba SJ, Alice Hultdin
Adress • OpenWood, Fabriksvägen 1, Dals Långed (infart via Hajuddevägen)
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
SOLID STUDIOS
Söndag 5 maj 12.00 – 17.00
Titel
• Soft Stories
Typ • Utställning
Medverkande • Adrianne Philip, Anouk Bekaert, Boukje Kemper, Catarina Nascimento, Ethan Fenske, Fredrika Holmberg, Karoline Helbo, Jasmijn Taken, Liesl de Ridder, Margot Malpote, Marije Dijkstra, Rosa Lützen
Adress • Remfabriken, Åvägen 15, Göteborg
Instagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
STUDIO ECK
Söndag 5 maj 12.00 – 17.00
Titel
• T. O. E. (Theory Of Everything)
Typ • Utställning
Medverkande • Amelie Persson
Adress • Väderkvarnsgatan 17, Göteborg
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
ANNELI PIHLGREN OCH FRIDA BREIFE
Söndag 5 maj 14.30 - 16.30
Titel
• Var tar alla strumpor vägen?
Typ • Performance
Medverkande • Frida Breife, Anneli Pihlgren
Adress • Röhsska Museet, Vasagatan 38, Göteborg
Instagram
Back to Top