Program söndag 9 maj

Program söndag 9 maj

Söndag 9 maj

HNOSS INITIATIVE OCH GÖTEBORGS BOTANISKA TRÄDGÅRD
Söndag 9 maj   10.00–19.00
Titel:
 Jag vandrar under träden – Sub arboribus ambulo – I walk under the trees
Typ: Utställning
Adress: Göteborgs botaniska trädgård, Floras rike, Carl Skottbergs Gata 22A, Göteborg
Medverkande: Sofia Bankeström, Staffan Jonsson, Li Liang, Sanna Wallgren, Hendrik Zeitler
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
FRÖLUNDA KULTURHUS
Söndag 9 maj   10.00–20.00
Titel:
 KASURE
Typ: Digital visning i utställning
Medverkande: Shogo Hirata
Länk till visning: https://goteborg.se/wps/portal/enhetssida/frolunda-kulturhus/program/utstallningar
Adress: Valthornsgatan 13, Göteborg
Instagram     Webbsida
.................................................................
KÅDA
Söndag 9 maj   11.00–15.00
Titel:
Längtan
Typ: Utställning
Medverkande: Alva Noreen, Hållams Linnea Henriksson, Jo Andersson, Annelie Grimwade Olofsson, Anni Foglert, Ingvild Davidsen, Sarali Borg, Jonas-Petter Wallner, Guillame Klein, Elvira Jönsson, KÅDA collective
Adress: Kulturtemplet, Kabelgatan 19, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
SAW 
Söndag 9 maj   11.00–16.00
Titel:
Up & coming
Typ: Utställning och öppen ateljé
Medverkande: Therese Johansson och Alice Noodapera Ramel
Adress: Sofiagatan 6, Göteborg
Instagram     Facebook
.................................................................
LERVERK BUTIK OCH GALLERI
Söndag 9 maj   
11.00–16.00
Typ:
F
inissage
Galleriet: Connections   Medverkande: Gaëtan Essayie
Pop-up-hörnan: Inblick Insikt Intryck   Medverkande: Maja Bakken
Fönster:  Allt däremellan Medverkande: Anna Hulth, Erik Torstensson HDK textil, studerande
Adress: Kronhusbodarna, Postgatan 8A, Göteborg

Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
VMT PÅ NOT QUITE
Söndag 9 maj   11.00–17.00
Titel:
HEM
Typ: Utställning
Medverkande: Ett femtiotal konstnärer från VMT Västsvenska Mönster och Textilkonstnärer
Adress: Not Quite, Fabriksvägen 2, Fengersfors
VMT:   Webbsida     Instagram
Not Quite:   Webbsida     Facebook 
.................................................................
PÄIVI ERNKVIST
Söndag 9 maj   11.00–17.00
Titel:
Magiska Lådan - Ett mobilt utställningsrum
Typ: Utställning
Medverkande: Päivi Ernkvist med gäst: Jelizaveta Suska
Adress: Konstepidemin Garaget, Konstepidemins väg 6, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
HDK VALAND
Söndag 9 maj   
11.00–17.00
Titel: Craft makers - Mänsklig gestalt skapar skulptural gestalt
Typ: Performance
Medverkande: Malin Lidén – HDK Valand, kandidatprogrammet, inriktning keramikkonst
Adress: Konstepidemin Gröna rummet, Konstepidemins väg 6, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
CRAFT DAYS C/O KONSTEPIDEMIN: FOLLOW THAT BIRD
Söndag 9 maj   11.00–17.00
Titel: 
Follow that bird
Typ: Utställning
Curatorer: Maja Östebro och Sara Östebro 
Medverkande: Sara Västerlund , Phyllis Chan, Jonas Ioannou, Nora Söder, Cheng Peng, Man Yau
Adress: Konstepidemin, Hus 10, Konstepidemins väg 6, Göteborg
Instagram     Webbsida
.................................................................
CRAFT DAYS C/O KONSTEPIDEMIN: GALLERI SILK
Söndag 9 maj   11.00–17.00

Titel: Rum i siden
Typ: Utställning
Medverkande: Gallery Silk
Adress: Konstepidemin Blå Huset, Konstepidemins väg 6, Göteborg
Instagram     Webbsida
................................................................
CRAFT DAYS C/O KONSTEPIDEMIN: KVINNOCENTER I BERGSJÖN
Söndag 9 maj   11.00–17.00
Titel:
 Artists’ Corner
Typ: Utställning
Medverkande: Kvinnocenter i Bergsjön
Adress: Konstepidemin Ateljé 303, Konstepidemins väg 6, Göteborg
Instagram     Webbsida
................................................................
RÖHSSKA MUSEET
Söndag 9 maj   11.00–17.00
Typ: Utställning

Titel: Röhsskas Konsthantverksdagar: Residens Röhsska 2021
Typ: Utställning
Medverkande: Kyioshi Yamamoto
Adress: Vasagatan 37-39, Göteborg
Med reservation för ändringar
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
SANDRA HIREDAL
Söndag 9 maj   12.00–14.00
Titel:
 Ett litet galleri
Typ: Pop-up utställning i offentliga rum
Medverkande: Sandra Hiredal
Adress: Göteborg 
Instagram     Webbsida
.................................................................
AYANDEH
Söndag 9 maj   12.00–16.00
Titel: RE/CRAFT
Typ: Utställning
Medverkande: Disa Engberg, Clara Fina Frisk, Pardis Payandehrad
Adress: Artillerietgatan 12, Göteborg
Instagram
.................................................................
GALLERI MAJNABBE
Söndag 9 maj  12.00–16.00
Titel:
Rummet på bordet
Typ: Utställning
Medverkande: Alice Noodapera Ramel
Adress: Galleri Majnabbe, Taubegatan 9, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
GALLERI MAJNABBE
Söndag 9 maj   12.00–16.00
Typ:
Utställning
Medverkande: Medlemmar i Göteborgs Konstnärsklubb: Britta Kleberg Pia Josefson Nina Nilsson Ann Strandvik Gunwor Nordström Lena Irwall Elisabet Eriksson Zehra Ay och Gunilla Wilén
Adress: Galleri Majnabbe, Annexet Tvättstugan, Taubegatan 9, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
GALLERY FOUR
Söndag 9 maj   12.00–16.00
Titel:
Cereals
Typ: Utställning
Medverkande: Benedikt Fischer
Adress: Risåsgatan 5, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
KOB KONSTHANTVERK OCH BILDER
Söndag 9 maj   12.00–16.00
Titel:
 Från Istanbul till Sockerbruket
Typ: Utställning
Medverkande: Özay Emert
Föranmälan via e-post krävs: konsthantverkochbilder@gmail.com
Adress: Kobbarnas väg 12, Göteborg
Instagram     Facebook    
.................................................................
MONA PETERSSON C/O KONSTHANTVERKSCENTRUM
Söndag 9 maj   12.00–16.00
Titel:
 Roten förankrar växten till marken
Typ: Utställning
Medverkande: Mona Petersson
Adress: Konsthantverkscentrum, Kastellgatan 21, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
PANDORA
Söndag 9 maj   12.00–16.00
Titel:
tête-à-tête
Typ: Utställning
Medverkande: Sunna Hansdottir, Emma Hasselblad, Lovisa Axén, Lotta Grimborg, Giulia Cairone,
Anja Fredell, Ellen  Dynebrink och Emilia Olofsdotter Sundqvist
Adress: Tornrummet, Sockerbruket 16, Göteborg
Instagram     Facebook
.................................................................
RIAN DESIGNMUSEUM C/O KONSTHANTVERKSCENTRUM
Söndag 9 maj   12.00–16.00
Titel:
Smyckoteket
Typ: Utställning
Medverkande: Agnieszka Knap (PL/SE), Benedikt Fischer (AT/NL), Caroline Bäckman (SE), Gésine Hackenberg (DE/NL), Karin Johansson (SE), Lin Cheung (GB), Lisa Björke (SE), Marc Monzó (ES), Märta Mattsson (SE), Sanna Svedestedt Carboo (SE), Tore Svensson (SE), Zachery Lechtenberg (US)
Adress: Konsthantverkscentrum, Kastellgatan 21, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
RÖHSSKA MUSEET
Söndag 9 maj   14.00–15.30
Titel:
Söndagsstudion: Röhsskas Konsthantverksdagar 2021
Typ: Digital workshop
Medverkande: Röhsska museet erbjuder möjlighet att skapa egna masker med utgångspunkt i Kiyoshi Yamamotos konstnärskap, stipendiat Residens Röhsska 2021
Föranmälan via e-post krävs: pedagog@rohsska.se (Länk erhålles efter anmälan)
Med reservation för ändringar
Instagram     Facebook     Webbsida
Back to Top