Program

Program

Torsdag 2 maj
STENEBY KONSTHALL
Torsdag 2 maj 11.00 – 14.00
Titel
• Kvarsittning
Typ • Utställning
Medverkande • Ann Apelgren, Emmelie Gunnarsson, Erica Seleskog, Ingela Sennrot, Madeleine Ytterberg, Ronja Fändrik Linkilä, Alva Öierstedt, Amelie Wintzell Enedahl, Anna Borensjö, Klas Vass, Philip Forsman, Siw-Helga Nilsen
Adress • Steneby Konsthall, Enetsvägen 1, Dals Långed
Webbsida • Instagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
MASTERPROGRAMMET CRAFT ÅRSKURS 1 HDK-VALAND
Torsdag 2 maj 11.00 – 17.00
Titel
• We Did Not Playtest This Show
Typ • Utställning
Adress • ADA Formcenter Väst, Masthamnsgatan 3 Göteborg

Torsdag 2 maj 16.00 – 20.00
Titel
• We Did Not Playtest This Show
Typ • Utställning
Adress • Galleri Monitor och Rotor 2, Chalmersgatan 4, Göteborg

Medverkande • Oktawian Dawid Bohdziewicz, Karolina Konarska, Malin Lidén, Marie Verger, Shiyao Sun, Shen Zhang, Gum Lina Gabrielsson, Klara Helin, Emma Holmgren, Maria Östblom, Elena Aldrighetti, Effers Anni Rickardsson, Helena Lundahl, Zara Arnell
Instagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
SINTRA

Torsdag 2 maj 11.00 – 18.00
Titel
• Konsthantverkskooperativ butik och galleri
Typ • Konsthantverksbutik
Medverkande • Medlemmar i Sintra
Adress • Landsvägsgatan 5, Göteborg
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
SVENSKA TEXTILKONSTNÄRER
Torsdag 2 maj 12.00
Titel • Digitala konstnärspresentationer
Typ • Digitalt
Medverkande • Ann Strömland-Väggö, Eva-Britt Rosenqvist, My Kirsten Dammand, Terese Molin
Adress • Länk till de digitala konstnärspresentationerna via föreningens hemsida
www.svenskatextilkonstnarer.se
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
KONSTEPIDEMIN
Torsdag 2 maj 12.00 – 16.00
Titel
• Konstepidemin öppna ateljéer
Typ • Öppna ateljéer
Medverkande • Kerstin Sarvimäki och Karin Östberg, Hus 6, ateljé 612
Sverker Eklund, Hus 3, dörr D, ateljé 304
Adress • Konstepidemin, Konstepidemins väg 6, Göteborg
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
AMANDA KONSTHANTVERK
Torsdag 2 maj 12.00 – 17.00
Titel
• Amazonia
Typ • Utställning
Medverkande • Carmen Lombardi, Cilmara de Oliveira, Daria Edström, Esperanca Leria, Irina Lindqvist, Irina Shujski, Ivete Cattani, Lenina Mariano, Lovisa Hed, Miriam Korolkovas, Miriam Pappalardo, Miriam Björkqvist, Renata Meirelles, Sandra Frias, Sueli Isaka, Teresa A. Borgelin, Zete Lundin
Adress • Hamngatan 2, Hjo
Instagram Facebook
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
KKV-BOHUSLÄN
Torsdag 2 maj 12.00- 17.00
Vernissage
•  Torsdag 2 maj 12.00- 17.00
Titel • Gigas - futurism
Typ • Utställning
Medverkande • Samuel Norlind, Livia Hiselius, Anton Örarbäck, Maria Strand Renberg, Stefan Sandersnäs, Frej Hedenberg, Leo Dal
Adress • KKV-Bohuslän, Skärholmen 1, Hamburgsund
WebbsidaInstagram gigasfuturismInstagram kkvbohuslän
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
GALLERI MAJNABBE
Torsdag 2 maj 12.00 – 18.00
Titel
• Månen har gått ner - Elisabet Eriksson broderi, teckning och objekt
Typ • Utställning
Medverkande • Elisabet Eriksson
Adress • Taubegatan 9, Göteborg
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
HDK – VALAND
Torsdag 2 maj 12.00 - 18.00
Titel •
Hands on!
Typ •  Konsthantverksinstallation
Medverkande • Konsthantverksprogrammen: Smycke, Keramik och Textil

Torsdag 2 maj 12.00 - 18.00
Titel
• Arbete pågår
Typ • Utställning
Medverkande • Jennifer Forsberg, Theodore Harper-Davis, Yuka Oyama, Renata Francescon, Charlotta Klingström, Åsa Dybwad Norman, Emma Linde, Nils Kristofersson, Annie Johansson, Helena Engarås, Annika Pettersson, Ammeli Engström, Carolina Claesson, Sarah Schmidt

Torsdag 2 maj 13.00 - 16.00
Titel
• Glittrande Horisonter – ett smyckesseminarium
Typ • Seminarium
Medverkande • Anna Rikkinen, Jenny Jansson, Shiyao Sun, Lotta Snijder, Annika Pettersson

Adress • Kristinelundsgatan 6-8, Göteborg
Webbsida
Instagram Ceramicart Instagram textileartInstagram jewelleryart
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
KONSTSPIRATION
Torsdag 2 maj 12.00 – 19.00
P Vernissage • Torsdag 2 maj 17.00 – 19.00
Titel • Utanför trygga rum
Typ • Utställning
Medverkande • Cecilia Björertz, Ellen Axberg, Gwynn Jago, Hulda Grahn, Jennifer Omberg, Nora Hellsén
Adress • Första Långgatan 16, Göteborg
Webbsida
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
SMEDJAN I DINGELVIK
Torsdag 2 maj 12.00 – 19.00
P Vernissage • Torsdag 2 maj kl 17.00-19.00
Titel • Mörkret
Typ • Utställning
Medverkande • Simon Westling, Karolina Hägg, Anni Foglert, Klara Bothén, Karin Granstrand, Jonas Ohlsson, Beata Alfredsson Grahn
Adress • Norra Dingelvik 1, Dals Långed
Instagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
TEXTILMUSEET
Torsdag 2 maj 12.00 – 19.00
Titel
• När rötter bränns
Typ • Utställning
Medverkande • Klara Albertsson, Katrin Bawah, Malinn Daengtakote Petersén, Karin Granstrand, ben-hui grâce wu, Hållams Linnea Henriksson, Fadhel Mourali, Statira Jazayeri, Carina Petersson
Adress • Skaraborgsvägen 3A, Borås
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
BFA 3 CRAFT HDK-VALAND     
Torsdag 2 maj 12.00 – 20.00
P Vernissage • Torsdag 2 maj 18.00 – 20.00
Titel • I dialog med Elsa- Konsthantverksstudenter från HDK-Valand tolkar Elsa Pärs Berglund
Typ • Utställning
Medverkande • Diego Decont Jimenez, Karin Lengstrand, Isabelle Orsini und Rosenberg, Miriam Strålman, Emma Botin, Sonja B Zornat, Alex Karlsson, Alva Lundmark, Cesilia Pern, Cornelia Öberg, Maria Bencivenni, Louise Olsson, Alexia Brandel, Anna-Maria Vaino
Adress • Röhsska museet, Vasagatan 39, Göteborg
Webbsida
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
FÖRENADE ANSTRÄNGNINGAR
Torsdag 2 maj 12.00 – 20.00
P Vernissage • Torsdag 2 maj 17.00 – 20.00
Titel • Ibland undrar jag var jag börjar och du slutar
Typ • Utställning
Medverkande • Sara Wallstedt, Emilia Elfvik, Isak Krantz, Karin Bäckström, Hannah Jervelind, Charlotte Ewing
Adress • Sockerbruket 17, Göteborg
Instagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
HEPHAESTUS
Torsdag 2 maj 12.00 – 20.00
P Vernissage • Torsdag 2 maj 15.00 – 15.30
Titel • Semblance. Makers and their tools
Typ • Utställning
Medverkande • Alberto Scodro, Alice Kettle, Bianca Bonaldi, Christina Schou Christensen, Elena Rausse, Emanuele Bucco, Heidi Hentze, Jokum Lind Jensen, Linnea Dalstrand, Lova Öberg, Lukas Arons, Michela Bortolozzi, Nynne Rosenkrantz Christiansen, Pol Polloniato, Rob Curran
Roberto Beltrami, Sara Jeffries, Shanti Ganesha, Valentina Stocco, Vanessa Milan

Torsdag 2 maj 15.30 – 17.30
Titel • Crafting Public Space/Crafting economies
Typ • Föreläsning/Panelsamtal
Medverkande • Elke Krasny, Björn Ohlén (VGR), Ulf Dalnäs (HDK-Valand), Marta Gasparin (CBS), Angel Fuente-Mateos (REA, EU), Konstnärsnämnden (tbc), Göteborgs Stad (tbc), Elena Raviola (moderator)

Adress • Röhsska museet, Vasagatan 39, Göteborg
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
KONSTHANTVERKSCENTRUM C/O RÖHSSKA MUSEET     
Torsdag 2 maj 12.00 – 20.00
P Vernissage • Torsdag 2 maj 18.00 – 20.00
Titel • Vi ser inte linsen genom vilken vi betraktar världen
Typ • Utställning
Medverkande • Linnea Dalstrand, Annika Andersson, Erik Thulén, Linea Matei, Sofia Bankeström, Ellinor Augustini, Beatrice Alvestad Lopez, Kristin Larsson, Masayoshi Oya, Mia Fkih Mabrouk, Jaron Vandervelde
Adress • Röhsska museet, Vasagatan 39, Göteborg
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
FOUR GALLERY
Torsdag 2 maj 15.30 – 18.30
Vernissage •  Torsdag 2 maj 15.30 – 18.30
Titel • Anna Rikkinen
Typ • Utställning
Medverkande • Anna Rikkinen
Adress • Risåsgatan 5, Göteborg
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
SAW – UTSTÄLLNINGSRUM OCH ATELJÉ
Torsdag 2 maj 17.00 – 19.00
P Vernissage • Torsdag 2 maj 17.00 – 19.00
Titel • Kropp
Typ • Utställning
Medverkande • Lotta Snijder
Adress • Sofiagatan 6, Göteborg
InstagramFacebook
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
SOLID STUDIOS
Torsdag 2 maj 16.00 – 20.00
Vernissage • Torsdag 2 maj 16.00 – 20.00
Titel • Soft Stories
Typ • Utställning
Medverkande • Adrianne Philip, Anouk Bekaert, Boukje Kemper, Catarina Nascimento, Ethan Fenske, Fredrika Holmberg, Karoline Helbo, Jasmijn Taken, Liesl de Ridder, Margot Malpote, Marije Dijkstra, Rosa Lützen
Adress • Remfabriken, Åvägen 15, Göteborg
Instagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
STUDIO VÄXT
Torsdag 2 maj 17.00-19.00
Vernissage • Torsdag 2 maj 17.00-19.00
Titel • Växthuset
Typ • Utställning
Medverkande • Álvaro Aramburu, Funny Livdotter, Joe Clark, Rob Curran, Laura Blake, Biba SJ, Alice Hultdin
Adress • OpenWood, Fabriksvägen 1, Dals Långed (infart via Hajuddevägen)
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
3:E VÅNINGEN
Torsdag 2 maj 17.00 - 21.00
Vernissage • Torsdag 2 maj 17.00 - 21.00
Titel • Porositet
Typ • Utställning
Medverkande • Klara Brynge, Åsa Christensson, Evelina Dovsten, Annie Johansson, Karin Gyllerfelt
Adress • 3:e våningen, Sockerbruket 9, Göteborg
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
INVIGNING CRAFT DAYS + RÖHSSKA KONSTHANTVERKSDAGAR
Torsdag 18.00 – 20.00
Titel
• P INVIGNING CRAFT DAYS + Röhsska Konsthantverksdagar
Typ • Invigningsceremoni
Medverkande • Konsthantverkscentrum och Röhsska Museet
Adress • Röhsska museet, Vasagatan 39, Göteborg
WebbsidaInstagram
∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙
AFTER CRAFT @ FOLK
Torsdag 17.00 – sent
Titel
• AFTER CRAFT mingel
Adress • Folkteatern, Olof Palmes Plats, Göteborg
WebbsidaInstagram
Back to Top