Program 6–9 maj

Program 6–9 maj

Torsdag 6 maj

WIKIPEDIA
Torsdag 6 maj  09.00-09.45
Titel: Kvinnliga konsthantverkare på Wikipedia
Typ: Digital föreläsning
Medverkande: Per A.J. Andersson
Länk till föreläsning:
https://us02web.zoom.us/j/81907059330
Webbsida
................................................................
WIKIPEDIA
Torsdag 6 maj  09.45-12.00
Titel: Kvinnliga konsthantverkare på Wikipedia
Typ: Skrivstuga
Medverkande: Per A.J. Andersson
Länk till föreläsning:
https://us02web.zoom.us/j/81907059330
Webbsida
................................................................
RIAN DESIGNMUSEUM C/O KONSTHANTVERKSCENTRUM
Torsdag 6 maj 10.00–11.00
Titel:
 Smyckoteket
Typ: Visning, boka ett smycke
Medverkande: Agnieszka Knap (PL/SE), Benedikt Fischer (AT/NL), Caroline Bäckman (SE), Gésine Hackenberg (DE/NL), Karin Johansson (SE), Lin Cheung (GB), Lisa Björke (SE), Marc Monzó (ES), Märta Mattsson (SE), Sanna Svedestedt Carboo (SE), Tore Svensson (SE), Zachery Lechtenberg (US)
Adress: Konsthantverkscentrum, Kastellgatan 21, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
STENEBY KONSTHALL
Torsdag 6 maj 10.00–13.00
Titel:
In(timate) formations – Speculations on the matter of making
Typ: Utställning med examensarbeten från masterprogrammet på HDK-Valand Steneby, Tillämpad konst och formgivning
Medverkande: 
Nicolas Girerd, Fanny Hulebäck, Oskar Johansson, Ursula Recker, Theo Rosengren och Eurika Zemaityte
Adress: Steneby Konsthall, Enhetsvägen 1, Dals Långed
Instagram     Webbsida
.................................................................
HNOSS INITIATIVE OCH GÖTEBORGS BOTANISKA TRÄDGÅRD
Torsdag 6 maj 10.00–19.00
Titel: 
Jag vandrar under träden – Sub arboribus ambulo – I walk under the trees
Typ: Utställning
Medverkande: Sofia Bankeström, Staffan Jonsson, Li Liang, Sanna Wallgren, Hendrik Zeitler
Adress: Göteborgs botaniska trädgård, Floras rike, Carl Skottbergs Gata 22A, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
................................................................
Frölunda Kulturhus 
Torsdag 10.00–20.00
Titel:
KASURE

Typ: Utställning och digital visning
Medverkande: Shogo Hirata
Länk till visning: 
https://goteborg.se/wps/portal/enhetssida/frolunda-kulturhus/program/utstallningar
Adress: Valthornsgatan 13, Göteborg
Instagram     Webbsida
.................................................................
RIAN DESIGNMUSEUM C/O KONSTHANTVERKSCENTRUM
Torsdag 6 maj 11.00–15.00
Titel:
Smyckoteket
Typ: Utställning
Medverkande: Agnieszka Knap (PL/SE), Benedikt Fischer (AT/NL), Caroline Bäckman (SE), Gésine Hackenberg (DE/NL), Karin Johansson (SE), Lin Cheung (GB), Lisa Björke (SE), Marc Monzó (ES), Märta Mattsson (SE), Sanna Svedestedt Carboo (SE), Tore Svensson (SE), Zachery Lechtenberg (US)
Adress: Konsthantverkscentrum, Kastellgatan 21, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
MONA PETERSSON C/O KONSTHANTVERKSCENTRUM
Torsdag 6 maj 11.00–18.00
Titel:
Roten förankrar växten till marken
Typ: Vernissage
Medverkande: Mona Petersson
Adress: Konsthantverkscentrum, Kastellgatan 21, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
................................................................
PÄIVI ERNKVIST
Torsdag 6 maj   11.00–20.00
Titel:
 Magiska Lådan – Ett mobilt utställningsrum
Typ:  Utställning
Medverkande: Päivi Ernkvist med gäst: Jelizaveta Suska
Adress: Konstepidemin Garaget, Konstepidemins väg 6, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
SAW 
Torsdag 6 maj  11.00–16.00

Titel: Up & coming
Typ: Utställning och öppen ateljé
Medverkande: Therese Johansson och Alice Noodapera Ramel
Adress: Sofiagatan 6, Göteborg
Instagram     Facebook
.................................................................
VMT PÅ NOT QUITE
Torsdag 6 maj   11.00–17.00
Titel: HEM
Typ: Utställning
Medverkande: Ett femtiotal medlemmar från VMT Västsvenska Mönster och textilkonstnärer.
Adress: Not Quite, Fabriksvägen 2, Fengersfors
VMT:  Webbsida     Instagram
Not Quite:   Webbsida     Facebook
.................................................................
LERVERK BUTIK OCH GALLERI
Torsdag 6 maj   11.00–18.00
Typ: 
Utställning
Galleriet: Connections   Medverkande: Gaëtan Essayie
Pop-up-hörnan: Inblick Insikt Intryck   Medverkande: Maja Bakken
Fönster:  Allt däremellan Medverkande: Anna Hulth, Erik Torstensson HDK textil, studerande
Adress: Kronhusbodarna, Postgatan 8A, Göteborg

Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
HDK VALAND
Torsdag 6 maj   11.00-20.00
Titel:
 Craft makers - Clay Lab
Typ: Performance och installation
Medverkande: Resource Gallery; samt Marlien Rauch och Irvandy Syafruddin, studerande på på HDK-Valand, masterprogrammet i konsthantverk med inriktning keramikkonst och Child Cultural Design.
Adress: Konstepidemin Gröna rummet, Konstepidemins väg 6, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
RÖHSSKA MUSEET
Torsdag 6 maj  11.00–20.00

Titel: Röhsskas Konsthantverksdagar: Residens Röhsska 2021
Typ: Utställning
Medverkande: Kyioshi Yamamoto
Adress: Vasagatan 37-39, Göteborg
Med reservation för ändringar
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
ATELJÉ VÄSTERGATAN
Torsdag 6 maj 12.00–17.00
Typ:
Utställning och öppen ateljé
Medverkande: Carina Petersson, Hanna Larsson, Emelie Grönvall, Emma Holmgren, Sofie Karlsson
Adress: Västergatan 16, Göteborg
Instagram
.................................................................
GALLERY FOUR
Torsdag 6 maj  12.00–18.00

Titel: Cereals
Typ: Utställning
Medverkande: Benedikt Fischer
Adress: Risåsgatan 5, Göteborg
Instagram    Facebook     Webbsida
.................................................................
GALLERI MAJNABBE
Torsdag 6 maj  12.00–20.00
Titel:
Rummet på bordet
Typ: Utställning
Medverkande: Alice Noodapera Ramel
Adress: Galleri Majnabbe, Taubegatan 9, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
GALLERI MAJNABBE
Torsdag 6 maj   12.00–20.00
Typ:
Utställning
Medverkande: Medlemmar i Göteborgs Konstnärsklubb: Britta Kleberg Pia Josefson Nina Nilsson Ann Strandvik Gunwor Nordström Lena Irwall Elisabet Eriksson Zehra Ay och Gunilla Wilén
Adress: Galleri Majnabbe, Annexet Tvättstugan, Taubegatan 9, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
VMT PÅ NOT QUITE
Torsdag 6 maj 
13.00
Titel: HEM
Typ: Digitalt konstnärssamtal
Medverkande: My Dammand och Mie Felth samtalar i utställningen på Not Quite där ett femtiotal medlemmar från VMT Västsvenska Mönster och textilkonstnärer ställer ut.
Livesändning:  Instagram
VMT:   Webbsida     Instagram
Not Quite:   Webbsida     Facebook
.................................................................
TEXTILMUSEET OCH TEXTILE FASHION CENTER
Torsdag 6 maj  13.00–14.00

Titel: Mindblowing Craft! Kraften i korsbefruktande kulturkrockar
Typ: Digitalt samtal
Medverkande: Katarina Karlsson, hemslöjdskonsulent och konstnär/curator Aia Jüdes samtalar om det tvärdisciplinära
Länk till samtalethttps://s.invajo.com/QZb5j
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
KOB – KONSTHANTVERK OCH BILDER
Torsdag 6 maj  14.00–18.00

Titel: Sagan i vardan
Typ: Utställning
Medverkande: Serena Holm
Adress: Kobbarnas väg 12, Göteborg
Instagram     Facebook
.................................................................
SANNA SVEDESTEDT CARBOO
Torsdag 6 maj  15.00

Titel:  Leather-ish: samtal om läder som material
Typ: Digitalt samtal
Medverkande: Cilla Robach och Sanna Svedestedt Carboo
Länk till samtal: https://www.facebook.com/events/461314711756381
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
RÖHSSKA MUSEET
Torsdag 6 maj  16.00–16.45

Titel: Invigning av Craft Days 2021 och Röhsskas Konsthantverksdagar 2021
Typ: Invigning och digitalt samtal
Medverkande: Annika Björkman – Iaspis Konstnärsnämnden, Maj Sandell – vd Konsthantverkscentrum, Charlotta Eidenskog – Konstepidemin, Nina Due – museichef  Röhsska museet
Länk till invigning: https://rohsska.se/aktiviteter/
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
RÖHSSKA MUSEET
Torsdag 6 maj  16.45–17.30
Titel: 
Röhsskas konsthantverksdagar 2021 – The Torture Never Stops
Typ: Digital föreläsning
Medverkande: Kyioshi Yamamoto, stipendiat Residens Röhsska 2021
Länk till föreläsning: https://rohsska.se/aktiviteter/
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
STUDIO FÄLTSPAT
Torsdag 6 maj  17.00–20.00
Typ:
Vernissage och öppen ateljé
Titel: Kakelugnar, Catwalk och Keramiskt Skräp
Föranmälan via e-post krävs: oktawian.bohdziewicz@gmail.com
Medverkande: Annika Svensson och Oktawian Bohdziewicz 
Adress: Fältspatgatan 6, Göteborg
Annika Svensson:   Webbsida     Instagram     Facebook
Oktawian Bohdziewicz:   Webbsida     Instagram

.................................................................
KÅDA
Torsdag 6 maj  17.00–20.00

Titel: Längtan
Typ: Vernissage
Medverkande: Alva Noreen, Hållams Linnea Henriksson, Jo Andersson, Annelie Grimwade Olofsson, Anni Foglert, Ingvild Davidsen, Sarali Borg, Jonas-Petter Wallner, Guillame Klein, Elvira Jönsson, KÅDA collective
Adress: Kulturtemplet, Kabelgatan 19, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
PANDORA
Torsdag 6 maj  17.00–20.00
Titel:
tête-à-tête
Typ: Utställning
Medverkande: Sunna Hansdottir, Emma Hasselblad, Lovisa Axén, Lotta Grimborg, Giulia Cairone,
Anja Fredell, Ellen  Dynebrink och Emilia Olofsdotter Sundqvist
Adress: Tornrummet, Sockerbruket 16, Göteborg
Instagram     Facebook
.................................................................
CRAFT DAYS C/O KONSTEPIDEMIN: FOLLOW THAT BIRD
Torsdag 6 maj 
17.00–20.00
Titel: Follow that bird
Typ: Utställning
Curatorer: Maja Östebro och Sara Östebro 
Medverkande: Sara Västerlund, Phyllis Chan, Jonas Ioannou, Nora Söder, Cheng Peng och Man Yau
Adress: Konstepidemin, Hus 10, Konstepidemins väg 6, Göteborg
Instagram     Webbsida
.................................................................
CRAFT DAYS C/O KONSTEPIDEMIN: GALLERI SILK
Torsdag 6 maj  17.00–20.00

Titel: Rum i siden
Typ: Utställning
Medverkande: Galleri Silk
Adress: Konstepidemin, Blå huset, Konstepidemins väg 6, Göteborg
Instagram      Webbsida
................................................................
CRAFT DAYS C/O KONSTEPIDEMIN: KVINNOCENTER I BERGSJÖN
Torsdag 6 maj  17.00–20.00
Titel:
 Artists’ Corner
Typ: Utställning
Medverkande: Kvinnocenter i Bergsjön
Adress: Konstepidemin Ateljé 303, Konstepidemins väg 6, Göteborg
Instagram     Webbsida
.................................................................
STUDIO FÄLTSPAT
Torsdag 6 maj  18.00–19.00
Typ:
Artist talk
Titel: Kakelugnar, Catwalk och Keramiskt Skräp
Föranmälan via e-post krävs: oktawian.bohdziewicz@gmail.com
Medverkande: Annika Svensson och Oktawian Bohdziewicz 
Adress: Fältspatgatan 6, Göteborg
Annika Svensson:   Webbsida     Instagram     Facebook
Oktawian Bohdziewicz:   Webbsida     Instagram

.................................................................
AYANDEH
Torsdag 6 maj  18.00–20.00

Titel: RE/CRAFT
Typ: Utställning
Medverkande: Disa Engberg, Clara Fina Frisk, Pardis Payandehrad
Adress: Artillerietgatan 12, Göteborg
Instagram
.................................................................
Fredag 7 maj
CRAFT DAYS C/O KONSTEPIDEMIN
Fredag 7 maj   09.30–15.00

Titel: Tala genom ting (Speaking through objects) 
Typ: Webbinarium
Medverkande föreläsare: Jonna Bornemark, Noor Ali Chagani och Saskia van Es.
Medverkande artist pitch: Anna-Karin Arvidsson, Elisabeth Billander, Klara Berge, Agneta Ernström, Karin Gustavsson, Emma Hasselblad, Matilda Kästel och Frida Åström.
Föranmälan via e-post krävs: craftdays@konstepidemin.se (länk erhålles efter anmälan)
Instagram     Webbsida
.................................................................
VMT PÅ NOT QUITE
Fredag 7 maj 10.00
Titel:
HEM
Typ: Utställning
Medverkande: Ett femtiotal konstnärer från VMT Västsvenska Mönster och textilkonstnärer
Livesändning:  Instagram
Adress: Not Quite, Fabriksvägen 2, Fengersfors
VMT:   Webbsida     Instagram
Not Quite:   Webbsida     Facebook
.................................................................
STENEBY KONSTHALL
Fredag 7 maj   
10.00–13.00
Titel: In(timate) formations – Speculations on the matter of making
Typ: Utställning med examensarbeten från masterprogrammet på HDK-Valand Steneby, Tillämpad konst och formgivning
Medverkande: 
Nicolas Girerd, Fanny Hulebäck, Oskar Johansson, Ursula Recker, Theo Rosengren och Eurika Zemaityte
Adress: Steneby Konsthall, Enhetsvägen 1, Dals Långed
Instagram     Webbsida
.................................................................
MONA PETERSSON C/O KONSTHANTVERKSCENTRUM
Fredag 7 maj   10.00–18.00
Titel:
 Roten förankrar växten till marken
Typ: Utställning
Medverkande: Mona Petersson
Adress: KonsthantverkscentrumKastellgatan 21, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
RIAN DESIGNMUSEUM C/O KONSTHANTVERKSCENTRUM
Fredag 7 maj 10.00–18.00
Titel:
Smyckoteket
Typ: Utställning
Medverkande: Agnieszka Knap (PL/SE), Benedikt Fischer (AT/NL), Caroline Bäckman (SE), Gésine Hackenberg (DE/NL), Karin Johansson (SE), Lin Cheung (GB), Lisa Björke (SE), Marc Monzó (ES), Märta Mattsson (SE), Sanna Svedestedt Carboo (SE), Tore Svensson (SE), Zachery Lechtenberg (US)
Adress: Konsthantverkscentrum, Kastellgatan 21, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
HNOSS INITIATIVE OCH GÖTEBORGS BOTANISKA TRÄDGÅRD
Fredag 7 maj   10.00–19.00
Titel: 
Jag vandrar under träden – Sub arboribus ambulo – I walk under the trees
Typ: Utställning
Medverkande: Sofia Bankeström, Staffan Jonsson, Li Liang, Sanna Wallgren, Hendrik Zeitler
Adress: Göteborgs botaniska trädgård, Floras rike, Carl Skottbergs Gata 22A, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
FRÖLUNDA KULTURHUS
Fredag 7 maj   10.00–20.00
Titel:
 KASURE
Typ: Digital visning i utställning
Medverkande: Shogo Hirata
Länk till visning: https://goteborg.se/wps/portal/enhetssida/frolunda-kulturhus/program/utstallningar
Instagram     Webbsida
................................................................​​​​​​​
PÄIVI ERNKVIST
Fredag 7 maj   11.00–17.00
Titel:
 Magiska Lådan – Ett mobilt utställningsrum
Typ:  Utställning
Medverkande: Päivi Ernkvist med gäst: Jelizaveta Suska
Adress: Konstepidemin Garaget, Konstepidemins väg 6, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
RÖHSSKA MUSEET
Fredag 7 maj  11.00–17.00

Titel: Röhsskas Konsthantverksdagar: Residens Röhsska 2021
Typ: Utställning
Medverkande: Kyioshi Yamamoto
Adress: Vasagatan 37-39, Göteborg
Med reservation för ändringar
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
HDK VALAND
Fredag 7 maj 
11.00–17.00
Titel: Craft makers - Kinetic Ceramics
Typ: Installation
Medverkande: Anne-Marie Dehon och Amelie Persson, studerande på HDK-Valand, masterprogrammet med inriktning keramikkonst.
Adress: Konstepidemin Gröna rummet, Konstepidemins väg 6, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
CRAFT DAYS C/O KONSTEPIDEMIN: FOLLOW THAT BIRD
Fredag 7 maj  11.00–17.00
Titel: 
Follow that bird
Typ: Utställning
Curatorer: Maja Östebro och Sara Östebro 
Medverkande: Sara Västerlund, Phyllis Chan, Jonas Ioannou, Nora Söder, Cheng Peng och Man Yau
Adress: Konstepidemin, Hus 10, Konstepidemins väg 6, Göteborg
Instagram     Webbsida
.................................................................
CRAFT DAYS C/O KONSTEPIDEMIN: GALLERY SILK
Fredag 7 maj  11.00–17.00
Typ:
Utställning
Titel: Rum i siden
Medverkande: Gallery Silk
Adress: Konstepidemin Blå Huset,  Konstepidemins väg 6, Göteborg
Instagram      Webbsida
................................................................
CRAFT DAYS C/O KONSTEPIDEMIN: KVINNOCENTER I BERGSJÖN
Fredag 7 maj  11.00–17.00
Typ:
Utställning
Titel: Artists’ Corner
Medverkande: Kvinnocenter i Bergsjön
Adress: Konstepidemin Ateljé 303, Konstepidemins väg 6, Göteborg
Instagram     Webbsida
.................................................................
LERVERK BUTIK OCH GALLERI
Fredag 7 maj  11.00–18.00
Typ:
Utställning
Galleriet: Connections   Medverkande: Gaëtan Essayie
Pop-up-hörnan: Inblick Insikt Intryck   Medverkande: Maja Bakken
Fönster:  Allt däremellan Medverkande: Anna Hulth, Erik Torstensson HDK textil, studerande
Adress: Kronhusbodarna, Postgatan 8A, Göteborg

Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................​​​​​​​
GALLERI MAJNABBE
Torsdag 6 maj  12.00–16.00
Titel:
Rummet på bordet
Typ: Utställning
Medverkande: Alice Noodapera Ramel
Adress: Galleri Majnabbe, Taubegatan 9, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
GALLERI MAJNABBE
Torsdag 6 maj   12.00–16.00
Typ:
Utställning
Medverkande: Medlemmar i Göteborgs Konstnärsklubb: Britta Kleberg Pia Josefson Nina Nilsson Ann Strandvik Gunwor Nordström Lena Irwall Elisabet Eriksson Zehra Ay och Gunilla Wilén
Adress: Galleri Majnabbe, Annexet Tvättstugan, Taubegatan 9, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
ATELJÉ VÄSTERGATAN
Fredag 7 maj   12.00–17.00
Typ:
Utställning och öppen ateljé
Medverkande: Carina Petersson, Hanna Larsson, Emelie Grönvall, Emma Holmgren, Sofie Karlsson
Adress: Västergatan 16, Göteborg
Instagram
.................................................................
AYANDEH
Fredag 7 maj  12.00–18.00
Titel:
RE/CRAFT
Typ: Utställning
Medverkande: Disa Engberg, Clara Fina Frisk coh Pardis Payandehrad
Adress: Artillerietgatan 12, Göteborg
Instagram
.................................................................
GALLERY FOUR
Fredag 7 maj  12.00–18.00
Titel:
Cereals
Typ: Utställning
Medverkande: Benedikt Fischer
Adress: Risåsgatan 5, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
PANDORA
Fredag 7 maj  12.00–18.00
Titel:
tête-à-tête
Typ: Utställning
Medverkande: Sunna Hansdottir, Emma Hasselblad, Lovisa Axén, Lotta Grimborg, Giulia Cairone,
Anja Fredell, Ellen  Dynebrink och Emilia Olofsdotter Sundqvist
Adress: Tornrummet, Sockerbruket 16, Göteborg
Instagram     Facebook
.................................................................
STENEBY KONSTHALL
Fredag 7 maj  13.00

Titel: In(timate) formations– Speculations on the matter of making
Typ: Digital visning i utställning
Medverkande: Nicolas Girerd, Fanny Hulebäck, Oskar Johansson, Ursula Recker, Theo Rosengren, Eurika Zemaityte
Föranmälan via e-post krävs: laura.blake@steneby.se (Länk erhålles efter anmälan)
Instagram    Webbsida
.................................................................
RÖHSSKA MUSEET
Fredag 7 maj  13.00–14.00
Titel:
Fredag på Museet: Maktstrukturer
Typ: Digitalt samtal
Medverkande: Kyioshi Yamamoto, stipendiat Residens Röhsska 2021 och Nina Due, museichef Röhsska museet
Länk till samtalet: https://rohsska.se/aktiviteter/
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
KOB – KONSTHANTVERK OCH BILDER
Fredag 7 maj  14.00–18.00
Titel:
 Det ena behöver inte utesluta det andra
Typ: Utställning
Medverkande: Helena Jarnefall Plumeyer
Adress: Kobbarnas väg 12, Göteborg
Instagram     Facebook
.................................................................
KÅDA
Fredag 7 maj  15.00–20.00
Titel:
Längtan
Typ: Utställning
Medverkande: Alva Noreen, Hållams Linnea Henriksson, Jo Andersson, Annelie Grimwade Olofsson, Anni Foglert, Ingvild Davidsen, Sarali Borg, Jonas-Petter Wallner, Guillame Klein, Elvira Jönsson och KÅDA collective
Adress: Kulturtemplet, Kabelgatan 19, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
STENEBY KONSTHALL
Fredag 7 maj  16.00
Titel: 
'Feed the Beast’ A talk about my artistic process and struggle with ego
Typ: Digital föreläsning (engelska)
Medverkande: Tobias Birgersson
Föranmälan via e-post krävs:  laura.blake@steneby.se (Länk erhålles efter anmälan)
Instagram    Webbsida
.................................................................
GALLERY FOUR
Fredag 7 maj  17.00–18.00
Titel:
Cereals - meet the artist
Typ: Digitalt
Medverkande: Benedikt Fischer
Länk: https://khio-no.zoom.us/j/64477905866?pwd=VlVoeFJZc2ptMVJTWU1ac29FOTFUZz09#success
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
SANDRA HIREDAL
Fredag 7 maj   17.00–19.00
Titel:
 Ett litet galleri
Typ: Pop-up utställning i offentliga rum
Medverkande: Sandra Hiredal
Adress: Drömmarnas kajGöteborg 
Instagram     Webbsida
.................................................................
SAW
Fredag 7 maj  17.00–19.00
Titel: 
Up & coming
Typ: Vernissage
Medverkande: Therese Johansson och Alice Noodapera Ramel
Adress: SAW, Sofiagatan 6, Göteborg
Instagram     Facebook
.................................................................

Lördag 8 maj

HNOSS INITIATIVE OCH GÖTEBORGS BOTANISKA TRÄDGÅRD
Lördag 8 maj   10.00–19.00 
Titel: 
Jag vandrar under träden – Sub arboribus ambulo – I walk under the trees
Typ: Utställning
Medverkande: Sofia Bankeström, Staffan Jonsson, Li Liang, Sanna Wallgren och Hendrik Zeitler
Adress: Göteborgs botaniska trädgård, Floras rike, Carl Skottbergs Gata 22A, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
FRÖLUNDA KULTURHUS
Lördag 8 maj   10.00–20.00
Titel:
 KASURE
Typ: Digital visning i utställning
Medverkande: Shogo Hirata
Länk till visning: https://goteborg.se/wps/portal/enhetssida/frolunda-kulturhus/program/utstallningar
Adress: Valthornsgatan 13, Göteborg
Instagram       Webbsida
.................................................................
HOMO FABER – THE PANDEMIC VERSION
Lördag 8 maj   11.00
Titel: 
Homo Faber - the pandemic version
Typ: Filmvisning
Medverkande: Imhathai Suwatthanasilp, Pim Sudhikam, Phantipa Thanchookiet, Mali Chaturachinda Karin Gustavsson, Emma Linde och Jennifer Forsberg
Antal: Max 8 deltagare, först till kvarn gäller. (Kaffe med dopp)
Adress: Andra Långgatan 20, Göteborg (in på gården)
 Instagram
................................................................
GALLERI MAJNABBE
Lördag 8 maj   11.00–13.00
Titel:
Förnya dina kläder med Shiboritekniken
Typ: Workshop
Medverkande: Britta Kleberg, bildkonstnär och textilhantverkare 
Adress: Galleri Majnabbe, annexet Tvättstugan, Taubegatan 9, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
................................................................
KULTURHUSET BLÅ STÄLLET
Lördag 8 maj   
11.00–14.30
Typ:
Digital workshop
Medverkande: Nana Sacko - Bundle Dye
Föranmälan via e-post krävs: marja.fodorpataki@kultur.goteborg.se
Blå Stället: 
Webbsida     Instagram     Facebook 
Shopsacko: Webbsida     Instagram 
Nana Sacko: Instagram
.................................................................
FRÖLUNDA KULTURHUS
Lördag 8 maj   11.00–16.00
Titel:
 KASURE
Typ: Digital visning i utställning
Medverkande: Shogo Hirata
Länk till visning: https://goteborg.se/wps/portal/enhetssida/frolunda-kulturhus/program/utstallningar
Instagram       Webbsida
................................................................
SAW 
Lördag 8 maj   11.00–16.00
Titel:
Up & coming
Typ: Utställning och öppen ateljé
Medverkande: Therese Johansson och Alice Noodapera Ramel
Adress: Sofiagatan 6, Göteborg
Instagram     Facebook
.................................................................
LERVERK BUTIK OCH GALLERI
Lördag 8 maj   
11.00–16.00
Typ:
Utställning
Galleriet: Connections   Medverkande: Gaëtan Essayie
Pop-up-hörnan: Inblick Insikt Intryck   Medverkande: Maja Bakken
Fönster: Allt däremellan   Medverkande: Anna Hulth och Erik Torstensson, studerande på HDK textil
Adress: Kronhusbodarna, Postgatan 8A, Göteborg

Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
SINTRA
Lördag 8 maj   11.00–16.00
Typ:
Vernissage och utställning 
Medverkande i galleriet: Marianne Hallberg Titel: Vem är jag egentligen?
Medverkande fönsterutställning: Caroline Harrius och Marika Beutler
Adress: Landsvägsgatan 5, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
PÄIVI ERNKVIST
Lördag 8 maj   11.00–17.00
Titel:
 Magiska Lådan - Ett mobilt utställningsrum
Typ: Utställning
Medverkande: Päivi Ernkvist med gäst: Jelizaveta Suska
Adress: Konstepidemin Garaget, Konstepidemins väg 6, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
RÖHSSKA MUSEET
Lördag 8 maj   11.00–17.00
Titel:
 Röhsskas Konsthantverksdagar: Residens Röhsska 2021
Typ: Utställning
Medverkande: Kyioshi Yamamoto
Adress: Vasagatan 37-39, Göteborg
Med reservation för ändringar
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
VMT PÅ NOT QUITE
Lördag 8 maj   11.00–17.00

Titel: HEM
Typ: Utställning
Medverkande: Ett femtiotal konstnärer från VMT Västsvenska Mönster och textilkonstnärer
Adress: Not Quite, Fabriksvägen 2, Fengersfors
VMT:   Webbsida     Instagram
Not Quite:   Webbsida     Facebook 
.................................................................
CRAFT DAYS C/O KONSTEPIDEMIN: FOLLOW THAT BIRD
Lördag 8 maj   11.00–17.00
Titel: 
Follow that bird
Typ: Utställning
Curatorer: Maja Östebro och Sara Östebro 
Medverkande: Sara Västerlund, Phyllis Chan, Jonas Ioannou, Nora Söder, Cheng Peng, och Man Yau
Adress: Konstepidemin, Hus 10, Konstepidemins väg 6, Göteborg
Instagram     Webbsida
.................................................................
CRAFT DAYS C/O KONSTEPIDEMIN: GALLERI SILK
Lördag 8 maj   11.00–17.00

Titel: Rum i siden
Typ: Utställning
Medverkande: Galleri Silk
Adress: Konstepidemin Blå Huset, Konstepidemins väg 6, Göteborg
Instagram     Webbsida
................................................................
CRAFT DAYS C/O KONSTEPIDEMIN: KVINNOCENTER I BERGSJÖN
Lördag 8 maj   11.00–17.00
Titel:
 Artists’ Corner
Typ: Utställning
Medverkande: Kvinnocenter i Bergsjön
Adress: Konstepidemin Ateljé 303, Konstepidemins väg 6, Göteborg
Instagram     Webbsida
.................................................................
HDK VALAND STENEBY
Lördag 8 maj   12.00–14.00

Titel: Craft makers - Unravel
Typ: Performance live
Medverkande: Lea Norrman Firus, studerande på HDK-Valand Steneby, kandidatprogrammet Textil-Kropp-Rum
Adress: Konstepidemin Gröna rummet, Konstepidemins väg 6, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
SANDRA HIREDAL
Lördag 8 maj   12.00–16.00
Titel:
 Ett litet galleri
Typ: Pop-up utställning i offentliga rum
Medverkande: Sandra Hiredal
Adress:  Göteborg
Instagram     Webbsida
.................................................................
AYANDEH
Lördag 8 maj   12.00–16.00
Titel:
RE/CRAFT
Typ: Utställning
Medverkande: Disa Engberg, Clara Fina Frisk, Pardis Payandehrad
Adress: Artillerietgatan 12, Göteborg
Instagram
.................................................................
GALLERI MAJNABBE
Lördag 8 maj   12.00–16.00
Typ:
Utställning
Medverkande: Medlemmar i Göteborgs Konstnärsklubb: Britta Kleberg Pia Josefson Nina Nilsson Ann Strandvik Gunwor Nordström Lena Irwall Elisabet Eriksson Zehra Ay och Gunilla Wilén
Adress: Galleri Majnabbe, Annexet Tvättstugan, Taubegatan 9, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
GALLERI MAJNABBE
Lördag 8 maj   12.00–16.00
Titel:
Rummet på bordet
Typ: Utställning
Medverkande: Alice Noodapera Ramel
Adress: Taubegatan 9, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
GALLERY FOUR
Lördag 8 maj   12.00–16.00
Titel:
Cereals
Typ: Utställning
Medverkande: Benedikt Fischer
Adress: Risåsgatan 5, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
KOB – KONSTHANTVERK OCH BILDER
Lördag 8 maj   12.00–16.00
Titel:
 Nerikomi - att arbeta med färgad lera
Typ: Utställning
Medverkande: Anna Westerlund
Adress: Kobbarnas väg 12, Göteborg
Instagram     Facebook
.................................................................
RIAN DESIGNMUSEUM C/O KONSTHANTVERKSCENTRUM
Lördag 8 maj   12.00–16.00
Typ: Utställning

Medverkande: Agnieszka Knap (PL/SE), Benedikt Fischer (AT/NL), Caroline Bäckman (SE), Gésine Hackenberg (DE/NL), Karin Johansson (SE), Lin Cheung (GB), Lisa Björke (SE), Marc Monzó (ES), Märta Mattsson (SE), Sanna Svedestedt Carboo (SE), Tore Svensson (SE), Zachery Lechtenberg (US)
Adress: Kastellgatan 21, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
MONA PETERSSON C/O KONSTHANTVERKSCENTRUM
Lördag 8 maj   12.00–16.00
Titel:
 Roten förankrar växten till marken
Typ: Utställning
Medverkande: Mona Petersson (konstnären är på plats)
Adress: Konsthantverkscentrum, Kastellgatan 21, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
PANDORA
Lördag 8 maj   12.00–16.00
Titel:
tête-à-tête
Typ: Utställning
Medverkande: Sunna Hansdottir, Emma Hasselblad, Lovisa Axén, Lotta Grimborg, Giulia Cairone,
Anja Fredell, Ellen Dynebrink, Emilia Olofsdotter Sundqvist
Adress: Tornrummet, Sockerbruket 16, Göteborg
Instagram     Facebook
.................................................................
ATELJÉ VÄSTERGATAN
Lördag 8 maj   12.00–17.00
Typ:
Utställning och öppen ateljé
Medverkande: Carina Petersson, Hanna Larsson, Emelie Grönvall, Emma Holmgren och Sofie Karlsson
Adress: Västergatan 16, Göteborg
Instagram    
................................................................
KÅDA
Lördag 8 maj   12.00–17.00
Titel:
Längtan
Typ: Utställning
Medverkande: Alva Noreen, Hållams Linnea Henriksson, Jo Andersson, Annelie Grimwade Olofsson, Anni Foglert, Ingvild Davidsen, Sarali Borg, Jonas-Petter Wallner, Guillame Klein, Elvira Jönsson, KÅDA collective
Adress: Kulturtemplet, Kabelgatan 19, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
STENEBY KONSTHALL
Lördag 8 maj   13.00
Titel: 
How materials ebb and flow 
Typ: Digital föreläsning (engelska)
Medverkande: Kalle Ekeroth
Föranmälan via e-post krävs: laura.blake@steneby.se (Länk erhålles efter anmälan)
Instagram    Webbsida
...............................................................VMT VÄSTSVENSKA MÖNSTER OCH TEXTILKONSTNÄRER
Lördag 8 maj   13.00–13.45
Titel:
Mönster, rumsliga egenskaper och mönsterverkan
Typ: Digital föreläsning
Medverkande: Tonje Kristensen Johnstone – doktor i design vid Textilhögskolan i Borås
Länk till föreläsning: http://vmt.se/
Webbsida     Instagram
.................................................................
CRAFT DAYS C/O KONSTEPIDEMIN: KVINNOCENTER I BERGSJÖN
Lördag 8 maj   14.00–14.45
Titel:
 Artists’ Corner
Typ: Digital visning i utställningen
Medverkande: Kvinnocenter i Bergsjön
Länk: 
https://www.facebook.com/events/133162095455241
Instagram     Webbsida     Facebook       
.................................................................
HDK VALAND STENEBY
Lördag 8 maj   14.00–17.00
Titel: Craft makers - Unravel
Typ: Filmvisning av performance
Medverkande: Lea Norrman Firus, studerande på HDK-Valand Steneby, kandidatprogrammet Textil-Kropp-Rum
Adress: Konstepidemin Gröna rummet, Konstepidemins väg 6, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
HOMOFABER – THE PANDEMIC VERSION
Lördag 8 maj   14.00-17.00
Titel:
 Let' s go zigzag, a papper folding technique workshop for makers (engelska) 
Typ: Workshop
Antal: Max 8 deltagare, först till kvarn gäller
Adress: Andra Långgatan 20, Göteborg (in på gården) 
Föranmälan krävs: misskarin69@gmail.com
 Instagram
.................................................................
STENEBY KONSTHALL
Lördag 8 maj   15.00
Titel: 
 Passing on a textile code
Typ: Digital föreläsning (engelska)
Medverkande: Klara Bothen
Föranmälan via e-post krävs:  laura.blake@steneby.se (Länk erhålles efter anmälan)
Instagram    Webbsida
..............................................................
CRAFT DAYS C/O KONSTEPIDEMIN: GALLERI SILK
Lördag 8 maj   15.30–16.00

Typ: Digitalt samtal
Medverkande: Alva Noreen, Linnea Dalstrand och Charlotta Eidenskog
Länk: https://www.instagram.com/craftdays_vg/
Instagram     Webbsida
...............................................................
CRAFT DAYS C/O KONSTEPIDEMIN: FOLLOW THAT BIRD
Lördag 8 maj   17.00–17.45

Titel: Follow that bird
Typ: Digital visning och samtal
Medverkande: Maja Östebro, Sara Östebro och Charlotta Eidenskog
Länk: 
https://www.instagram.com/craftdays_vg/
Adress: Konstepidemin Hus 10, Göteborg
Instagram     Webbsida
..............................................................
HOMOFABER – THE PANDEMIC VERSION
Lördag 8 maj   18.00
Titel:
 Homo Faber - the pandemic version
Typ: Filmvisning
Medverkande: Imhathai Suwatthanasilp, Pim Sudhikam, Phantipa Thanchookiet, Mali Chaturachinda, Karin Gustavsson, Emma Linde och Jennifer Forsberg
Antal: Max 8 deltagare, först till kvarn gäller (dryck med tilltugg)
Adress: Andra Långgatan 20, Göteborg (in på gården)  
 Instagram
...............................................................
HOMOFABER – THE PANDEMIC VERSION
Lördag 8 maj   20.00
Titel:
 Homo Faber - the pandemic version
Typ: Filmvisning
Medverkande: Imhathai Suwatthanasilp, Pim Sudhikam, Phantipa Thanchookiet, Mali Chaturachinda Karin Gustavsson, Emma Linde och Jennifer Forsberg
Antal: Max 8 deltagare, först till kvarn gäller (dryck med tilltugg)
Adress: Andra Långgatan 20, Göteborg (in på gården)  
 Instagram
...............................................................
Söndag 9 maj

HNOSS INITIATIVE OCH GÖTEBORGS BOTANISKA TRÄDGÅRD
Söndag 9 maj   10.00–19.00
Titel:
 Jag vandrar under träden – Sub arboribus ambulo – I walk under the trees
Typ: Utställning
Adress: Göteborgs botaniska trädgård, Floras rike, Carl Skottbergs Gata 22A, Göteborg
Medverkande: Sofia Bankeström, Staffan Jonsson, Li Liang, Sanna Wallgren, Hendrik Zeitler
Instagram     Facebook     Webbsida
9 maj 12.00 - 15.00
.................................................................
FRÖLUNDA KULTURHUS
Söndag 9 maj   10.00–20.00
Titel:
 KASURE
Typ: Digital visning i utställning
Medverkande: Shogo Hirata
Länk till visning: https://goteborg.se/wps/portal/enhetssida/frolunda-kulturhus/program/utstallningar
Adress: Valthornsgatan 13, Göteborg
Instagram     Webbsida
.................................................................
KÅDA
Söndag 9 maj   11.00–15.00
Titel:
Längtan
Typ: Utställning
Medverkande: Alva Noreen, Hållams Linnea Henriksson, Jo Andersson, Annelie Grimwade Olofsson, Anni Foglert, Ingvild Davidsen, Sarali Borg, Jonas-Petter Wallner, Guillame Klein, Elvira Jönsson, KÅDA collective
Adress: Kulturtemplet, Kabelgatan 19, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
SAW 
Söndag 9 maj   11.00–16.00
Titel:
Up & coming
Typ: Utställning och öppen ateljé
Medverkande: Therese Johansson och Alice Noodapera Ramel
Adress: Sofiagatan 6, Göteborg
Instagram     Facebook
.................................................................
LERVERK BUTIK OCH GALLERI
Söndag 9 maj   
11.00–16.00
Typ:
F
inissage
Galleriet: Connections   Medverkande: Gaëtan Essayie
Pop-up-hörnan: Inblick Insikt Intryck   Medverkande: Maja Bakken
Fönster:  Allt däremellan Medverkande: Anna Hulth, Erik Torstensson HDK textil, studerande
Adress: Kronhusbodarna, Postgatan 8A, Göteborg

Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
VMT PÅ NOT QUITE
Söndag 9 maj   11.00–17.00
Titel:
HEM
Typ: Utställning
Medverkande: Ett femtiotal konstnärer från VMT Västsvenska Mönster och Textilkonstnärer
Adress: Not Quite, Fabriksvägen 2, Fengersfors
VMT:   Webbsida     Instagram
Not Quite:   Webbsida     Facebook 
.................................................................
PÄIVI ERNKVIST
Söndag 9 maj   11.00–17.00
Titel:
Magiska Lådan - Ett mobilt utställningsrum
Typ: Utställning
Medverkande: Päivi Ernkvist med gäst: Jelizaveta Suska
Adress: Konstepidemin Garaget, Konstepidemins väg 6, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
HDK VALAND
Söndag 9 maj   
11.00–17.00
Titel: Craft makers - Mänsklig gestalt skapar skulptural gestalt
Typ: Performance
Medverkande: Malin Lidén – HDK Valand, kandidatprogrammet, inriktning keramikkonst
Adress: Konstepidemin Gröna rummet, Konstepidemins väg 6, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
CRAFT DAYS C/O KONSTEPIDEMIN: FOLLOW THAT BIRD
Söndag 9 maj   11.00–17.00
Titel: 
Follow that bird
Typ: Utställning
Curatorer: Maja Östebro och Sara Östebro 
Medverkande: Sara Västerlund , Phyllis Chan, Jonas Ioannou, Nora Söder, Cheng Peng, Man Yau
Adress: Konstepidemin, Hus 10, Konstepidemins väg 6, Göteborg
Instagram     Webbsida
.................................................................
CRAFT DAYS C/O KONSTEPIDEMIN: GALLERI SILK
Söndag 9 maj   11.00–17.00

Titel: Rum i siden
Typ: Utställning
Medverkande: Gallery Silk
Adress: Konstepidemin Blå Huset, Konstepidemins väg 6, Göteborg
Instagram     Webbsida
................................................................
CRAFT DAYS C/O KONSTEPIDEMIN: KVINNOCENTER I BERGSJÖN
Söndag 9 maj   11.00–17.00
Titel:
 Artists’ Corner
Typ: Utställning
Medverkande: Kvinnocenter i Bergsjön
Adress: Konstepidemin Ateljé 303, Konstepidemins väg 6, Göteborg
Instagram     Webbsida
................................................................
RÖHSSKA MUSEET
Söndag 9 maj   11.00–17.00
Typ: Utställning

Titel: Röhsskas Konsthantverksdagar: Residens Röhsska 2021
Typ: Utställning
Medverkande: Kyioshi Yamamoto
Adress: Vasagatan 37-39, Göteborg
Med reservation för ändringar
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
SANDRA HIREDAL
Söndag 9 maj   12.00–14.00
Titel:
 Ett litet galleri
Typ: Pop-up utställning i offentliga rum
Medverkande: Sandra Hiredal
Adress: Göteborg 
Instagram     Webbsida
.................................................................
AYANDEH
Söndag 9 maj   12.00–16.00
Titel: RE/CRAFT
Typ: Utställning
Medverkande: Disa Engberg, Clara Fina Frisk, Pardis Payandehrad
Adress: Artillerietgatan 12, Göteborg
Instagram
.................................................................
GALLERI MAJNABBE
Söndag 9 maj  12.00–16.00
Titel:
Rummet på bordet
Typ: Utställning
Medverkande: Alice Noodapera Ramel
Adress: Galleri Majnabbe, Taubegatan 9, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
GALLERI MAJNABBE
Söndag 9 maj   12.00–16.00
Typ:
Utställning
Medverkande: Medlemmar i Göteborgs Konstnärsklubb: Britta Kleberg Pia Josefson Nina Nilsson Ann Strandvik Gunwor Nordström Lena Irwall Elisabet Eriksson Zehra Ay och Gunilla Wilén
Adress: Galleri Majnabbe, Annexet Tvättstugan, Taubegatan 9, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
GALLERY FOUR
Söndag 9 maj   12.00–16.00
Titel:
Cereals
Typ: Utställning
Medverkande: Benedikt Fischer
Adress: Risåsgatan 5, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
KOB KONSTHANTVERK OCH BILDER
Söndag 9 maj   12.00–16.00
Titel:
 Från Istanbul till Sockerbruket
Typ: Utställning
Medverkande: Özay Emert
Föranmälan via e-post krävs: konsthantverkochbilder@gmail.com
Adress: Kobbarnas väg 12, Göteborg
Instagram     Facebook    
.................................................................
MONA PETERSSON C/O KONSTHANTVERKSCENTRUM
Söndag 9 maj   12.00–16.00
Titel:
 Roten förankrar växten till marken
Typ: Utställning
Medverkande: Mona Petersson
Adress: Konsthantverkscentrum, Kastellgatan 21, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsida
.................................................................
PANDORA
Söndag 9 maj   12.00–16.00
Titel:
tête-à-tête
Typ: Utställning
Medverkande: Sunna Hansdottir, Emma Hasselblad, Lovisa Axén, Lotta Grimborg, Giulia Cairone,
Anja Fredell, Ellen  Dynebrink och Emilia Olofsdotter Sundqvist
Adress: Tornrummet, Sockerbruket 16, Göteborg
Instagram     Facebook
.................................................................
RIAN DESIGNMUSEUM C/O KONSTHANTVERKSCENTRUM
Söndag 9 maj   12.00–16.00
Titel:
Smyckoteket
Typ: Utställning
Medverkande: Agnieszka Knap (PL/SE), Benedikt Fischer (AT/NL), Caroline Bäckman (SE), Gésine Hackenberg (DE/NL), Karin Johansson (SE), Lin Cheung (GB), Lisa Björke (SE), Marc Monzó (ES), Märta Mattsson (SE), Sanna Svedestedt Carboo (SE), Tore Svensson (SE), Zachery Lechtenberg (US)
Adress: Konsthantverkscentrum, Kastellgatan 21, Göteborg
Instagram     Facebook     Webbsid
.................................................................
RÖHSSKA MUSEET
Söndag 9 maj   14.00–15.30
Titel:
Söndagsstudion: Röhsskas Konsthantverksdagar 2021
Typ: Digital workshop
Medverkande: Röhsska museet erbjuder möjlighet att skapa egna masker med utgångspunkt i Kiyoshi Yamamotos konstnärskap, stipendiat Residens Röhsska 2021
Föranmälan via e-post krävs: pedagog@rohsska.se (Länk erhålles efter anmälan)
Med reservation för ändringar
Instagram     Facebook     Webbsida
Back to Top